Rusya’nın ardından Ukrayna’dan Karadeniz için tehdit: Gemileri ‘askeri’ olarak kabul edeceğiz

Hafta başında Moskova, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasından çekildi ve Ukrayna limanlarını bombalamaya başladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yarından (21 Temmuz) itibaren Karadeniz’deki Rus ve Rus işgali altındaki Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri uçak gemisi” olarak değerlendirileceğini duyurdu.

Kiev’den yapılan bu duyuru, Rusya Savunma Bakanlığı’nın 20 Temmuz’dan itibaren tüm Ukrayna limanlarına giden gemileri “potansiyel askeri kargo gemileri” olarak değerlendireceğini açıklamasından bir gün sonra geldi.

Moskova deklarasyonunda, gemi bayrağına sahip devletlerin de “çatışmanın tarafları” olarak konumlandırılacağı belirtildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından geçen yıl batan Rus Karadeniz Filosunun amiral gemisine atıfta bulunularak, “Moskova kruvazörünün kaderi, Ukrayna Savunma Kuvvetlerinin Rus saldırganlığını denizde püskürtmek için gerekli araçlara sahip olduğunu kanıtlıyor.”

Açıklamanın devamında, “Ukrayna Savunma Bakanlığı, 21 Temmuz 2023 saat 00:00’dan itibaren Rusya Federasyonu limanlarına ve Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin, ilgili tüm risklerle birlikte askeri yük taşıyabileceği konusunda uyarıyor. ifadeler yer almıştır.

Benzer şekilde açıklamada, 20 Temmuz 2023 saat 05:00 itibarıyla Ukrayna’nın kuzeydoğu Karadeniz’i ile Kerç-Yenikal Boğazı’nda tehlikeli seyrüsefer yapılmasının yasaklandığı belirtilmiş ve denizciler için ilgili seyrüsefer bilgileri kamuoyuna duyurulmuştur.

Hafta başında Moskova, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasından çekildi ve Ukrayna limanlarını bombalamaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir