Rusya, nükleer kapasiteli hipersonik füzesini fırlatma deposuna yerleştirdi

Rusya, 2019 yılı sonrasında ikinci nükleer kapasiteli hipersonik füzesini ülkenin güneyindeki Orenburg tesisine yerleştirmişti.

REKLAM

Rusya, nükleer kapasiteli hipersonik füzesi “Avangard”ı fırlatma silosuna yükledi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, füzenin ülkenin güneyindeki Orenburg bölgesindeki fırlatma deposunda bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Yasnenskiy füze sahasına ilişkin çalışmaların devam ettiği ve söz konusu adımın Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetlerinin savaş yeteneklerini artıracağı belirtildi.

Avangard hipersonik aracını 2018 yılında dünyaya duyuran Başkan Vladimir Putin, bunun ABD’nin yeni nesil silahlar geliştirmesine bir yanıt olduğunu söyledi.

Nükleer vuruş kabiliyetine sahip olan Avangard kıtalararası füzesinin, düşman ülke savunma sistemleri tarafından tespit edilemediği ve hava savunma sistemlerini kolaylıkla etkisiz hale getireceği iddia ediliyor.

Avangard aracı hedefine yaklaşırken roketten ayrılarak ses hızının 27 katına (saatte 34.000 kilometre) varan hipersonik hızlarda roketin yörüngesinden keskin bir manevra yapabiliyor.

Silâhlanma yarışı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın “Zvezda” TV kanalı, bir balistik füzenin fırlatma silosuna taşındığını ve ardından Kazakistan yakınlarındaki Orenburg bölgesindeki bir noktaya indirildiğini gösterdi.

Rusya, Avangard donanımlı ilk füzesini 2019 yılında aynı Orenburg tesisine yerleştirmişti.

Büyük nükleer güçler Rusya ve ABD’nin yanı sıra Çin, hipersonik olanlar da dahil olmak üzere bir dizi yeni silah sistemi geliştiriyor.

Washington Çin ve Rusya’yı en büyük tehdit olarak görüyor. ABD Başkanı Joe Biden, “Bu yüzyıl demokrasiler ve otokrasiler arasındaki varoluşsal mücadeleyle karakterize edilecek” diyor.

ABD’nin Soğuk Savaş sonrası hakimiyetinin çökmekte olduğunu iddia eden Moskova, Washington’un “diğer güçlerin çıkarlarını göz ardı ederek yıllardır gezegende kaos yarattığını” iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir