Rodos’taki orman yangını devam ediyor

Yunan basınına yansıyan haberlerde, yangının etkisini artırmaya başlamasının ardından bazı otel, tatil köyü ve plajların boşaltıldığı söylendi.

Yunanistan itfaiye sözcüsü Yannis Artopios, aralarında turistlerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin deniz yoluyla tahliye edildiğini söyledi.

Tahliye operasyonuna 3 sahil güvenlik gemisi, bir askeri cankurtaran botu ve 30 özel botun katıldığını belirten Artopios, tahliye edilenlerin yolcu gemilerine, okullara ve spor salonlarına yerleştirileceğini söyledi.

Artopios, destek ekiplerinin sabah erken saatlerde Ada’ya ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Öte yandan Rodos yangınının “Yunanistan’daki aktif yangınların en tehlikelisi” olduğunu kaydeden yetkililer, söndürme çalışmalarına 200’den fazla itfaiye, 40 araç, 3 uçak ve 5 helikopterin katıldığını söyledi.

Bugün hava sıcaklığının bazı bölgelerde 45 dereceye ulaşacağı ülkede yetkililer, “yangın çıkma riskinin yüksek” olduğu uyarısında bulundu.

Şimdiye kadar Türkiye, İsrail, Ürdün, İtalya ve Fransa’dan Yunanistan’a itfaiye uçakları ve helikopterleri gönderildi.

Rodos'ta orman yangınları devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığına ait 2 amfibi itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri 9 kişilik uçuş ekibiyle dün sabah Atina’ya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir