Putin’den çok konuşulacak ‘tahıl anlaşması’ çıkışı! ‘Ama yetti artık’ sözleriyle tepki gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın devlet kanalı Rossiya 24’e yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın olası NATO üyeliği ve 17 Temmuz’da sona erecek olan tahıl anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’ya teslim edilen uzun menzilli füzelerin kendilerine zarar verdiğini ancak çatışma bölgesinde kritik bir değişiklik yaratmadığını vurgulayan Putin, “Aynı şey yabancı tanklar ve piyade savaş araçları için de geçerli. Dün gece itibariyle, yalnızca 4 Temmuz’dan bu yana 311 tankı imha ettik ve bunların önemli bir kısmı, sanırım en az üçte biri, Leopard tankları da dahil olmak üzere Batı yapımı.” dedi.

Ukrayna askerlerinin çoğu zaman Batı yapımı tanklara bile binmeyi reddettiklerini anlatan Putin, “Neden? Adamlarımızın birincil hedefi oldukları için çoğunlukla çatışma bölgesinde yok edilirler. Diğerleri gibi, hatta ünlü Sovyet yapımı T-72 tanklarından bile daha iyi yanıyorlar. dedi.

Yeni silah sevkiyatlarının Ukrayna’nın durumunu sadece ağırlaştıracağını ve çatışmayı ağırlaştıracağını vurgulayan Putin, bu durumdan çıkar sağlayanların olduğunu söyledi.

UKRAYNA’NIN NATO’YA KATILMASI OLASI

Ukrayna’nın olası NATO üyeliğinin Rusya’nın güvenliği için tehdit oluşturacağını vurgulayan Putin, “Aslında özel askeri operasyonun gerekçelerinden biri de Ukrayna’nın NATO’ya katılma tehdididir.” ifadesini kullandı.

NATO üyeliğinin Ukrayna’nın güvenliğine katkı sağlamayacağına ilişkin görüşünü paylaşan Putin, “Bunun Ukrayna’nın güvenliğini artırmayacağına ve dünyayı genel olarak çok daha savunmasız hale getireceğine ve uluslararası arenada daha fazla gerginliğe neden olacağına eminim. Dolayısıyla bunda bir hayır görmüyorum” dedi.

Ukrayna’nın kendi güvenliğini sağlama hakkına sahip olduğunu belirten Putin, “Tek bir sınırlama var. Bir ülkenin güvenliği sağlanırken diğer ülkenin güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. Dolayısıyla hem NATO’nun hem de G7’nin açıkladıklarında şu anda bizim için olağandışı bir şey yok ve bu konularda istişareye karşı değiliz. Ancak Rusya’nın güvenliğinin sağlanması şartıyla bir kez daha tekrar ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

TAHIL ANLAŞMASI

Ukrayna tahıl ihracatını garanti altına almak için imzalanan tahıl anlaşmasının şartlarının uygulanmadığını vurgulayan Putin, “BM ile yapılan bu anlaşmada Rusya’nın çıkarları dikkate alınmak zorundaydı. Lojistik, sigorta, ürünlerimizin ödemesi ile ilgili nakit akışı ve daha birçok nokta. Hiçbir şey yapılmadığını vurgulamak istiyorum. Bu tamamen tek taraflı bir oyundur. Ama şimdilik bu kadar yeter” dedi.

Putin, söz konusu duruma rağmen anlaşmayı defalarca kendi iradeleri ile uzattıklarını söyledi.

Rusya’nın anlaşmaya katılımına son verebileceğini kaydeden Putin, “Eğer herkes bize verilen tüm sözlerin yerine getirileceğini tekrar ediyorsa bu sözlerini tutsun. Bu anlaşmayı hemen imzalayacağız. Önce uzatma, sonra vaatleri yerine getirme seçeneği artık Rusya’ya yakışmıyor. Taahhütlere saygı önce gelsin, ardından katılımımız gelsin.” cümleleri kullandı

Putin, Birleşmiş Milletler’in Rusya’ya gönderdiği mektubu henüz görmediğini, anlaşmaya daha birkaç gün kaldığını ve ne yapacaklarını düşüneceklerini söyledi.

aa

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
NASA’dan Mars’ta heyecanlandıran keşif! Yaşam olasılığına…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir