Putin Rusya’ya ait olan yerleri geri almak konusunda kendini Rus Çarı Büyük Petro’ya benzetti

Vladimir Putin, Ukrayna’daki eylemlerini Rus Çarı Büyük Petro’nun 18. yüzyılda İsveç’e karşı yaptığı savaş sırasında Baltık kıyılarını fethetmesine benzetti.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki eylemlerini Rus Çarı Büyük Petro’nun 18. yüzyılda İsveç’e karşı yaptığı savaş sırasında Baltık kıyılarını fethetmesine benzetti.

Perşembe günü Büyük Petro’nun 350. yaş gününü müze ziyaretiyle kutlayan Putin, St. Petersburg’daki bir grup genç girişimciye şunları söyledi: “İsveç’le savaşarak yer fethettiği izlenimi ediniliyor. Ama hiçbir şeyi fethetmedi; zaten bize ait olanı geri aldı.”

Sonraki yorumlarında Putin, Ukrayna’daki askeri operasyonunu Büyük Petro’nun Rus imparatorluğunu genişletme kampanyasıyla karşılaştırdı.

Rus lider, şunları söyledi: “Görünüşe göre Rusya’yı eski haline döndürmek ve ülkeyi güçlendirmek bizim elimizde. Bu temel değerlerin varlığımızın temelini oluşturduğu gerçeğinden yola çıkarsak, sorunları çözmede mutlaka başarılı oluruz.” karşı karşıyayız.” dedi.

Putin: Toparlanmak ve güçlenmek bizim sorumluluğumuz

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a göre Putin, çarın Rus tarihinde oynadığı rolü takdir ediyor ve Büyük Petro’nun St. Petersburg’u kurduğunda “Avrupa’daki hiçbir ülkenin bu bölgeyi Rusya’ya ait olarak tanımadığını” hatırlattı.

Rusya’nın ikinci büyük şehri 1703 yılında kuruldu. 1917 Rus Devrimi’ne kadar iki yüz yıldan fazla bir süre Rus İmparatorluğu’nun başkenti olarak kaldı.

Putin, “Büyük Petro, Büyük Kuzey Savaşı’nı 21 yıl boyunca yürüttü” dedi. “İsveç’le savaştayken onlardan hiçbir şey almadı, Rusya’ya ait olanı iade etti.” dedi.

Putin şöyle devam etti: “Kendimizi toparlamak, güçlendirmek de bizim sorumluluğumuz. Evet, ülkemizin tarihinde geri çekilmek zorunda kaldığımız anlar oldu ama sadece gücümüzü yeniden kazanıp ilerlemek için.”

Büyük Kuzey Savaşı neydi?

Büyük Kuzey Savaşı, 1700 ile 1721 yılları arasında Rus ve İsveç imparatorlukları arasında yaşanan bir çatışmaydı.

Çar, Danimarka, Norveç ve Litvanya ile koalisyon halinde İsveç’in kuzey, orta ve doğu Avrupa’daki hakimiyetine meydan okudu ve başardı.

Büyük Kuzey Savaşı’ndan sonra Büyük Petro, Rusya’yı önde gelen bir bölgesel güç ve Avrupa meselelerinde önemli bir oyuncu haline getirdi.

Peter sadece yayılmacı değil aynı zamanda reformcu bir Avrupalıydı

Büyük Petro aynı zamanda Rusya’nın ordusunu, devletini, kilisesini ve toplumunu geliştirmek için Batı’dan ilham alan Avrupalı ​​görünümlü modernleştirici bir liderdi.

Avrupa’ya yaptığı bir geziden sonra imparatorluğunun sınırlı gelişimini fark etti ve reformların gerekliliğine ikna oldu.

Büyük Petro’nun Avrupa’ya doğru ilerlemesi bugün Rusya’da hâlâ önemli bir mirasa sahip.

Ancak Ukrayna’nın işgali konusunda Moskova, Peter’ın Avrupa’ya yakınlığından ve reformlarından bahsetmeden sadece bölgesel yayılmacılığına odaklanmayı tercih ediyor.

Tarihçi Daniil Kotsubinski, AFP’ye verdiği demeçte, “Büyük Petro aynı zamanda Avrupa tarzı liberalizmin destekçileri tarafından da takdir edilen bir şahsiyettir.” Diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir