Penguenler ve iklim değişikliği | Euronews

Batı Avustralya’da Ringneck (halka boyun) papağanları üzerinde yapılan bir araştırma, bazı kuşların kanatlarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü ortaya çıkardı.

REKLAM

Batı Avustralya’da Ringneck (halka boyun) papağanları üzerinde yapılan bir araştırma, bazı kuşların kanatlarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü ortaya çıkardı.

Kuşların kanat uzunluğunun 1970’lere kıyasla beş milimetreye kadar uzadığı tespit edildi.

Notre Dame Üniversitesi’nden Profesör Dylan Korczynsky, bu bulgunun iklim değişikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Korczynsky bulguyu, Avustralya’nın Fremantle kentinde düzenlenen yıllık Avustralya Ekolojik Toplum Konferansı sırasında açıkladı:

https://www.ecolsoc.org.au/birds%E2%80%99-wings-growing-help-escape-heat

http://www.theaustralian.com.au/news/world/the-times/scientists-hail-climate-change-and-evolution-at-a-stretch/news-story/56c1452803ca035a4af834f5c23d88f7

“İklim sıcaklığı arttıkça, kanat uzunluğundaki artış aslında bu kuşların aşırı ısınmaları önlemesine yardımcı oluyor ve bu sayede onları çevreleriyle daha uyumlu hale getiriyor.”

Çalışmada bugünkü kuşlar, 1904 yılına dayanan örneklerle karşılaştırıldı. Kuşların kanatlarındaki en önemli değişikliğin ise son 40 yılda gerçekleştiği tespit edildi.

Araştırmanın büyük kısmı, yaklaşık 50 bin örneğin depolandığı Batı Avustralya Müzesi (WA) tesisinde gerçekleşti.

http://www.abc.net.au/news/2017-01-02/growing-parrot-wingspan-could-be-due-to-climate-change/8152602

Batı Avusturya Müzesi Ornitoloji Küratörü Son Ron Jonsthone çalışmayı anlattı:

“Burada sahip olduğumuz örneklerin çoğunun, çalışma derileri veya araştırma derileri dediğimiz yüzü vardır, bir tür kukla derisi gibi yani. Burada Kalgoorlie’den bir Ringneck’i, Perth kentindeki bir Ringneck papağanı ile karşılaştırabilirsiniz.”

Araştırmacılar, bu papağanlardaki değişimin biyologların ‘Allen’in kuralları’ adını verdiği değişim ile uyuştuğunu belirtiyor. Kural’da sıcak iklimlerde, kanat gibi uzantıların istenmeyen ısınmaları önlemeye yardımcı olmak için daha da büyüdüğü belirtiliyor.

Profesör Korczynskyj ise, küçük sıcaklık değişikliklerinin gerçekten büyük bir etkisi olabileceğini vurguluyor:

“Çevresel etki şemasında, açıkçası bizimki gibi araştırmalar, bu durumda, Ringneck papağanları üzerinde gerçekten büyük bir etkisi olabileceğini gösteriyor.”

Araştırmacılar, kuşların tüylerinde bulunan parlak sarı renklerin iklim değişikliğine bir tepki olup olmadığını inceleyecekleri bir sonraki adımdan da söz ediyor.

The Times’da ödemeli makale: http://www.thetimes.co.uk/article/outback-parrots-grow-longer-wings-to-cool-off-lh3thbfp6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir