Navalny’nin stratejisti Leonid Volkov, Litvanya’da çekiçli saldırıya uğradı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kremlin ve Vladimir Putin’in en büyük rakiplerinden Alexei Navalny’nin strateji uzmanı ve yakın meslektaşı Leonid Volkov, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta saldırıya uğradı. Volkov’un hayatı tehlikede değil.

REKLAM

Cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin en yakın meslektaşı ve stratejisti Leonid Volkov, Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki evinin yakınında çekiçle saldırıya uğradı.

Arkadaşları, Volkov’un kolunun kırıldığını, hayati tehlikesinin olmadığını, bacağına en az 15 kez çekiçle vurulduğunu söyledi. Başında, ayaklarında ve yüzünde de morluklar olduğu belirtildi.

Polis, Volkov’un evine dönerken meydana gelen saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Ancak saldırgan henüz yakalanamadı.

Kendisine yönelik saldırıyı “Putin ve St. Petersburg’dan bariz, tipik bir gangster selamı” olarak nitelendiren Volkov, bu olayı “siyasi amaçlı” olarak değerlendirdi.

Navalny sözcüsü Kira Yarmish’e göre, bir saldırgan Volkov’un arabasının camını kırdı ve ona çekiçle saldırmadan önce gözlerine biber gazı sıktı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda saldırıyı “şok edici” olarak nitelendirdi.

Vilnius’taki saldırı, Navalny’nin bir ceza kolonisinde öldüğünün açıklanmasından sadece bir ay sonra gerçekleşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en sert eleştirmeni Navalny, öldüğünde “aşırılıkçılık” suçlamasıyla 19 yıl hapis cezasını çekiyordu.

Muhalefet figürleri ve birçok yabancı lider, Navalny’nin ölümünden Kremlin’i sorumlu tuttu.

Putin ve hükümeti olayla ilgili her türlü suçlamayı reddediyor.

Navalny 2013’te Moskova belediye başkanlığına aday olduğunda Volkov, daha önce Navalny’nin bölge ofislerinden ve seçim kampanyalarından sorumluydu.

Artan baskı karşısında birkaç yıl önce Rusya’yı terk etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir