Navalni’nin ailesine ‘gizli cenaze töreni yapın yoksa hapishaneye gömeriz’ tehdidi

Rus kanaat önderleri, sanatçılar ve aktivistler, cesedin kuzey Sibirya’daki bir hapishane kolonisine gönderilen anneye teslim edilmesi çağrısında bulunmuştu.

REKLAM

Rusya’da ücra bir hapishanede hayatını kaybeden Alexei Navalnyi’nin ailesinin, halka kapalı bir cenaze törenini kabul etmemeleri halinde muhalefet liderini Kuzey Kutup Dairesi hapishanesine gömmekle tehdit edildiği bildirildi.

Üç yılı aşkın süredir parmaklıklar ardında kalan 47 yaşındaki siyasetçi geçen hafta hayatını kaybetti.

Üst düzey Rus kanaat önderleri, sanatçılar ve aktivistler, cesedin kuzey Sibirya’daki bir hapishane kolonisine kapatılan annesine teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Navalni’nin sözcüsü Kira Yarmiş, sosyal medya hesaplarından şu açıklamayı yaptı: “Bir saat önce bir müfettiş Aleksey’in annesini aradı ve ona ültimatom verdi. Halkın önünde veda etmeden gizli bir cenaze törenini kabul etmesi için üç saati var, aksi halde Aleksey’in cenazesi kaldırılacak. koloniye gömüldü.”

Navalni’nin annesi Lyudmila Navalnaya’nın anlaşmayı reddettiğini iddia eden Yarmiş, şunları söyledi: “Çünkü müfettişlerin oğlunun nasıl ve nereye gömüleceğine karar verme yetkisi yok.”

Kremlin’in muhalefet liderinin ölümünden sonra bile “korktuğunu” iddia eden Navalni’nin ekibi, yetkililerin halka açık bir cenaze töreninin destek gösterisine dönüşeceği için istemediğine inanıyor.

Navalny’nin ekibi daha önce Putin’i, Navalny’nin cesedinin bağımsız adli tıp analizini engelleyerek izlerini silmeye çalışan bir “katil” olarak tanımlamıştı.

“Putin korkuyor”

Navalny’nin annesi Lyudmila Perşembe günü yaptığı açıklamada, günlerce erişime izin verilmemesinin ardından nihayet ölen oğlunun cesedini görmesine izin verildiğini söyledi.

Ancak yetkililerin kendisine velayet vermek istemediğini ve onu gizlice gömmek istediğini söyledi.

Şu ana kadar 25’ten fazla yönetmen, sanatçı, Nobel Ödülü sahibi ve Putin muhalifi Navalny’nin kalıntılarının serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu.

Çağrının destekçileri arasında Nobel ödüllü editör Dmitry Muratov, protesto rock grubu Pussy Riot’un üyesi ve aktivisti Nadezda Tolokonnikova, yazar Viktor Shenderovich ve yönetmen Andrey Zvyagintsev yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir