Mossad: Kıbrıs’ta suikast planlayan timin başını İran topraklarında yakaladık

Mossad açıklamasında ayrıca, itirafların ardından Kıbrıs’taki hücre tesisinin güvenlik birimleri tarafından dağıtıldığına da dikkat çekildi.

İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad, Kıbrıs’ta İsrailli işadamlarını öldürmeyi planladığı iddia edilen İranlı bir suikast timi başkanını bu ülke topraklarında yakaladığını duyurdu.

Medyaya verdiği seyrek yanıtlarla tanınan İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad, bu kez bir suikast timinin liderini İran topraklarında yakaladığını açıklayan bir açıklama yaptı.

Açıklamada, tutuklanan kişinin müfettişlere “ayrıntılı itiraflarda” bulunduğu belirtildi. Alınan bilgilerin Kıbrıs makamlarıyla paylaşıldığı ve güvenlik birimlerinin adadaki hücreyi dağıttığı kaydedildi.

İstihbarat teşkilatından yapılan açıklamada, “İran da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında Yahudilere ve İsraillilere karşı terörü körükleyen herkesle temasa geçeceğiz” denildi.

Mossad’ın açıklaması hakkında Kıbrıs ve İran henüz yorum yapmadı.

İsrail, İran suikast hücresinin başı olarak tanımladığı Yusuf Şahbazi Abbasalilu’nun Devrim Muhafızlarından emir aldığını söylediği bir video kaydı da yayınladı.

Baskı altında konuşup konuşmadığı belli değil.

Mossad açıklamasında ayrıca, itirafların ardından Kıbrıs’taki hücre tesisinin güvenlik birimleri tarafından dağıtıldığına da dikkat çekildi.

İran topraklarında suikast timine yönelik yakalama operasyonunun nasıl, nerede ve ne zaman gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Kıbrıs’ta bir Azeri de adada yaşayan İsraillileri öldürmek istediği şüphesiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir