Merkezden önemli duyuru! Yeni banknotların lansmanı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yeni banknotların bugünden itibaren tedavüle çıkacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugünden itibaren yeni 200 ve 50 TL'lik banknotları tedavüle çıkardı. 200 TL'lik banknotların imza töreninde bundan sonra Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve yardımcısı Osman Cevdet Akçay da hazır bulunacak.

50 TL'lik banknotlarda eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ve yardımcısı Hatice Karahan'ın imzası yer alacak.

Banknotlarda imza dışında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

6663 sayılı Kanunla Bankamıza verilen yetkiye dayanarak. 1211, Emisyon Grubu E9 VIII. sözleşme 200 TL ve VII. 50 TL'lik banknotlar 5 Nisan 2024'ten itibaren tedavüle çıkacak.

Halen tedavülde bulunan E9 grubu banknotların önceki tedavüldeki banknotları ile karşılaştırıldığında VIII. 200 TL'lik banknotların üzerindeki imzaların Başkan Dr. Fatih Karahan ve Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'a ait olduğu belirlendi.

Ayrıca Başkan olarak Hafize Gaye Erkan döneminde yayınlanan Dr. VII. 50 TL'lik banknotların üzerinde Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ile birlikte Dr. Hafize Gaye Erkan'ın imzaları bulunuyor.

Söz konusu banknotlar, üzerlerindeki imzalar dışında boyut, ön ve arka kompozisyonu, genel kalitesi ve görünümü bakımından önceki tedavüldeki banknotlarla tamamen aynıdır.

Yeni banknot serisi, önceki banknot serisiyle birlikte tedavüle çıkacak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir