Manisa’da üzüm bağlarını “mildiyö” sardı

Aniden yağan yağmurlar nedeniyle tarım mücadelesi erken başlayamadığı için, Türkiye’nin bağcılık merkezi olan Manisa’da bağlarda görülen külleme üretimi ve verimi olumsuz etkileyecek.

Yıllık ortalama 4 milyon ton olan ülke üzüm üretiminin yüzde 70’inin üretildiği Manisa’da, asmalarda rutubete bağlı mantar hastalıklarıyla mücadelenin yürütüldüğü haziran ayında şiddetli yağışlar aldı.

Düzensiz ve ani bol yağışlar nedeniyle tarım mücadelesi gerçekleştirilemezken, bağlarda külleme hastalığı başladı. Bir mantar hastalığı olan küf, rüzgarla birlikte yayıldığında özellikle Saruhanlı ile Sarıgöl ilçeleri arasında geniş bir alanda etkili oldu. Uzmanların “salgın” olarak nitelendirdiği tüylü küfün bölgede verim kaybına neden olması bekleniyor.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, küf hastalığının tarımsal don ve dolu zararı gibi bir afet olduğunu söyledi.

Salihli’li üzüm yetiştiricisi Selahattin Akcan

HASTALIKLAR GEÇERLİ OLMAYABİLİR

Tarladan hastalıkla ilgili sürekli bilgi aldıklarını belirten Okur, “Bölge ilaçlama mevsiminde yoğun yağış aldığı için çiftçi bağa girip ilaçlama yapamadı. Bu nedenle çeşitli hastalıklar ortaya çıkmıştır. Ardından tarım mücadelesi başladı ama gecikme nedeniyle etkili olamadı” dedi.

Okur, küllemenin asma güvesinden sonra en büyük üzüm hastalığı olduğunu söyledi.

Üzüm üretiminin yoğun olduğu 7 ilçenin ziraat odası başkanları ile bölgede yaygın olan hastalıkla ilgili toplantılar yaptıklarını ve bazı kararlar aldıklarını anlatan Okur, şunları kaydetti:

“Bu aynı zamanda bir felaket. Bu konuda aldığımız kararları bölge milletvekillerine ileteceğiz. Bakanlığa, devletimize bildirmelerini isteyeceğiz. Burada çiftçinin mevcut borçlarının ertelenmesini ve bu zarar için ek kredi verilmesini istiyoruz. Çünkü maliyetlerimiz çok arttı. Şiddetli yağmur ve ardından gelen sıcaklar bağlarda bu hastalığa neden oldu.”

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da hastalığın verimi düşüreceğini vurguladı.

Hastalığın hızla yayıldığını belirten Yalvaç, “Örneğin pazartesi sabahı bağınıza baktığınızda hastalık yok ama ertesi gün tekrar baktığınızda üzümler simsiyah. Maalesef bu yıl bağlarımız kötü durumda. Seneye yine böyle olur, bu bağlantılar en az 2-3 yıl verimli olmaz” dedi. o ifadeleri kullandı

ÜRÜN KAYBI OLACAK

Ziraat Yüksek Mühendisi Ziya Duraşıllı, haziran ortasındaki yağışların hastalığı tetiklediğini söyledi.

Bağların yağış ve yağışlı havadan ciddi şekilde etkilendiğini vurgulayan Duraşlı, “İlaçlara rağmen hastalık ilerlemeye devam etti. Bu salgında 3 günde bir ilaçlama yapan vatandaşlarımızda bile yüzde 30’lara varan kayıplar meydana geldi. Manisa’nın geniş bir bölgesinde bu hastalığı görüyoruz, Saruhanlı, Ahmetli, Salihli’den Sarıgöl’e kadar olan bölgede bu hastalıktan dolayı bağlarda verim kayıpları olacak.

Ziraat mühendisi Ziya Durasilli

Üzüm üreticisi Salihlili Selahattin Akcan da, bazı bağlarda ilaçlama yapılmasına rağmen bir salkım bile yenilmediğini kaydetti.

MİLDİÖ NEDİR?

Küf, Wikipedia’ya göre Peronospora farinosa türlerinin neden olduğu bir bitki hastalığıdır. Yaprakların alt tarafında gri mantar oluşumu. Enfekte olmuş yapraklar kıvrılır, kalınlaşır ve yaprakların ön yüzünün rengini bozar. Enfekte yaprakların gelişimi durur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir