Kuzey Kore lideri Kim Jong Un: Nükleer devlet statüsü anayasaya eklendi; değiştirilemez

Nükleer silahsızlanma umutlarını suya düşüren bu açıklamayı Halk Meclisi toplantısında yapan Kuzey Koreli lider, “Hiç kimsenin devletin temel yasasını çiğnemesine izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

REKLAM

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ülkesinin nükleer devlet statüsünün Anayasa’ya eklenerek değiştirilemez hale getirildiğini açıkladı. 

Nükleer silahsızlanma umutlarını suya düşüren bu açıklamayı Halk Meclisi toplantısında yapan Kuzey Koreli lider, “Hiç kimsenin devletin temel yasasını çiğnemesine izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı. 

2006 ile 2017 yılları arasında altı nükleer deneme gerçekleştiren ülke, nükleer güç statüsünü “geri döndürülemez” kılan ve rejime yönelik “varoluşsal bir tehdit” durumunda önleyici bir atom saldırısı gerçekleştirme yetkisi veren yeni bir doktrin açıklamıştı.

Kim ayrıca Washington, Seul ve Tokyo’yu “NATO’nun Asya versiyonuna” benzettiği “üçlü bir askeri ittifak” kurmakla suçladı: “Bu en kötü gerçek tehdittir, tehdit edici retorik ya da hayali bir oluşum değildir.” dedi. 

Devlet Başkanı, bu “tehdit” karşısında Kuzey Kore’nin “caydırıcılık stratejisinde kesin bir avantaj sağlamak için nükleer silahlarının modernizasyonunu hızlandırması”nın varoluşsal bir öneme sahip olduğunu ifade etti. 

Japonya: Kesinlikle kabul edilemez

Pyongyang’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının tam olarak uygulamasını ve nükleer silahlardan tamamen arınmasını” hedefleyen Japonya yeni nükleer stratejiyi “kesinlikle kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Güney Kore ise Washington ve Tokyo ile yapılan görüşmelerin ardından, ABD, Güney Kore ve Japonya’nın oluşturduğu ittifakın Kuzey Kore’nin girişimini “şiddetle kınadığını” söyledi.

Seul’deki Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi Başkanı Yang Moon-jin AFP’ye yaptığı açıklamada Pyongyang’ın son adımı ile Kuzey Kore’de “nükleer gücün kalıcı bir özellik haline geldiğini” ve “bunun Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ihtimalini daha da uzak hale getirdiğini” söyledi.

Nükleer denemeler hız kazandı

Batılı gözlemciler Pyongyang’ın tarihindeki yedinci ve 2017’den bu yana ilk nükleer denemesini gerçekleştirmesinden endişe ediyor.

Bu yıl nükleer denemelerine hız veren Kuzey Kore, 13 Eylül’de, Kim’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ziyareti sırasında iki kısa menzilli balistik füze ateşledi.

Buna karşılık Güney Kore ve ABD, Japonya ile ortak tatbikatlar ve deniz manevraları düzenleyerek savunma işbirliğini arttırdı.

Devlet ajansı KCNA ayrıca Kuzey Kore’nin 2 Eylül’de okyanusa fırlatılan iki uzun menzilli seyir füzesine takılan hayali atom başlıklarıyla bir “taktik nükleer saldırı simülasyonu” tatbikatı düzenledi.

KCNA bu operasyonu Washington ve Seul’ün bölgedeki gerilimi tırmandırdığını söylediği ortak askeri faaliyetlerine bir yanıt olarak sunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir