Kolombiya yönetimi ve FARC muhalifleri barış görüşmelerine başlamak için anlaştı

Kolombiya hükümeti ve FARC karşıtları ortak bir açıklamayla barış anlaşması için müzakerelere başlayacaklarını duyurdu.

Kolombiya’da hükümet, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) muhalif fraksiyonu Estado Mayor Central (EMC) ile barış görüşmelerine başlayacağını duyurdu.

Kolombiya hükümetinin Barış Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan ortak bildirisinde, “Her iki taraf da silahlı çatışmaya son verecek bir barış anlaşmasının inşasına doğru ilerleme niyetini yeniden teyit ediyor” denildi.

Deklarasyon, “sosyal ve çevresel adaletle birlikte bütüncül, istikrarlı ve kalıcı bir barış” çağrısında bulundu.

2016’da imzalanan barış anlaşmasını reddeden FARC’ın iki ayrılıkçı grubundan biri olan grup yaklaşık 3 bin 500 kişiden oluşuyor.

Bu anlaşmayı kabul etmeyen diğer isyancı grup Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ise şu anda Petro hükümeti ile görüşme halinde. İki taraf Haziran ayında altı aylık bir ateşkesin Ağustos ayında başlayacağını kaydetti.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro göreve geldiğinde, Kolombiya’da en az 450.000 kişinin ölümüne neden olan 60 yıllık çatışmayı sona erdirme sözü verdi.

Başkan Petro, 2 Ocak’ta ELN silahlı isyancı örgütü ve diğer 4 silahlı grupla altı aylık bir ateşkese varıldığını duyurdu. Ateşkesin imzalandığı silahlı örgütler, Marquetalia’nın merkez komutanlığı ELN, Estado Mayor Central (EMC), Kolombiya Gaitanista özsavunma güçleri ve Sierra Nevada özsavunma güçleriydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir