KKTC Başbakanı: Halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri Türkiye'nin desteğiyle sağlıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Güzelyurt'ta tarım projelerinin anlatıldığı iftar programına katıldı.

Üstel, programda yaptığı konuşmada, “Yüzyılın Projesi” kapsamında anavatan Türkiye'den getirilen suyun önce Çek Cumhuriyeti'ndeki evlere, ardından tarım alanlarına ulaştığını hatırlatarak, Güzelyurt'ta bahçe kalmadığını söyledi. Türkiye'den suya ulaşamayan bölge.

Üstel, Türkiye ile KKTC arasındaki kardeşlik ilişkisinin kalıcı olduğunun altını çizerek, ülkesinin enerji sorununun çözümü için adaya Türkiye'den denizaltı kabloları ile sağlanacak enerjiye ilişkin ön protokollerin imzalandığının altını çizdi.


“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyoruz”

Güzelyurt'taki narenciye üreticilerinin bu yıl sıkıntı yaşadığını hatırlatan Üstel, bölgeye kurulacak narenciye soğuk hava deposunun ilk kısmının yakın zamanda hizmete gireceğini söyledi.

Üstel, söz konusu deponun, yapılacak ek tesislerle birlikte 4 yıl içinde önce 15 bin ton, ardından 40 bin ton narenciye depolama kapasitesine sahip olacağını belirtti.

Bölge halkının yaşadığı sorunların giderek tarihe karışacağını belirten Üstel, şöyle konuştu: “Halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm altyapı ve hizmetleri Türkiye'nin desteğiyle sağlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” KKTC halkının refahı için gerekli altyapı ve hizmetlere katkı sağlayan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a teşekkür ederiz.” “Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye'nin desteğiyle Güzelyurt'ta süt toplama merkezi kurulduğunu ve hayvancılıkla uğraşanlara gıda desteği sağlandığını vurgulayan Üstel, bölgede 2016 yılından beri atıl durumda olan hastanenin ihalesinin yapılarak hizmete açılacağını kaydetti. yakında hizmete girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir