Kıbrıslı lider Anastasiadis: Avrupa Birliği, Türkiye’ye fazla tolerans gösteriyor

Kıbrıs Rum Kesimi Devlet Başkanı Nicos Anastasiadis, Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye karşı toleranslı davranmakla suçlayarak çifte standartlı yaklaşımını eleştirdi.

Kıbrıs Rum Kesimi Devlet Başkanı Nicos Anastasiadis, Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye karşı toleranslı davranmakla suçlayarak ‘çifte standartlı’ yaklaşımını eleştirdi.

REKLAM

Bu tutumun Ankara yönetimine uluslararası kanunlara kayıtsız kalma cesareti verdiğini vurgulayan Anastasiadis bu durumun kıtada yeni bir çatışmayı tetikleyebileceğini belirtti.

Euronews’e verdiği röportajında Kıbrıslı lider, AB’nin Ankara ile çok çeşitli siyasi ve ekonomik bağları nedeniyle Türkiye’nin üyelik statüsünü koruyabildiğini bunun da bir çeşit diplomatik kalkan sağladığını vurguladı.

AAnastasiadis, “Bir yandan bir AB adayı ülke bir başka AB ülkesinde karşı uluslararası hukuku ihlal ederken Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor diyebilmemiz mümkün değildir,” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin yanı sıra aralarında Türkiye’nin de olduğu 13 ülke lideri de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un girişimiyle Çekya’nın başkenti Prag’da bir araya gelmişti.

Anastasiadis zirve sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında “egemen eşitliğinin” korunmasını istediğini belirtti. Bu ifade iki devletli çözüm anlamına geliyor fakat bu AB ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından istenmiyor.

‘Erdoğan görüşme için doğru zaman değil dedi’

Anastasiadis, Prag’da Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel’in Lefkoşe ve Ankara arasında bir görüşmeye arabulucu olmayı teklif ettiğini fakat Erdoğan’ın ‘bunun için doğru bir zaman olmadığını’ belirterek reddettiğini söyledi.

Anastasiadis ayrıca Türkiye’nin doğrudan Rusya’nın uluslararası ticaretine destek olarak AB yaptırımlarının etkisini azalttığına ve bu yola başvurmak isteyen diğer ülkelere örnek teşkil ettiğine dikkat çekti.

Anastasiadis, “Daha açık olacağım. Rus çeliğinin dolaylı olarak Avrupa’ya ihraç edilmesine aracılık eden Türkiye’den bahsediyorum. Türk hükümetinin Rus oligarklarını, Rus gemilerini davet edişine bakın,” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis’in açıklamaları ile ilgili yöneltilen sorulara bir Avrupa Komisyonu sözcüsü, Kıbrıslı liderin Türkiye yorumlarının diğer ülkelerce paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda bir yorum yapmayacaklarını belirterek, “AB’nin dış politikası üye ülkelerin oybirliği ile belirlenir. Yani Kıbrıs da dahil tüm ülkelerin üzerinde anlaştığı şekilde uygulanır,” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir