Kars'ın nesi meşhurdur? Kars'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalar

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Üstelik özel yemekleri de harika bir yöresel lezzet sunuyor. Aynı zamanda Kars balı bu konuda önemli bir yer tutmaktadır. Kars ilinde yöresel kilim ve halılar özel dokumalarıyla öne çıkıyor.

Kars'ın nesi meşhurdur?

Kars, özellikle peynir çeşitleriyle dünyaca ünlü bir şehir. Bu bağlamda kaşar peynirinin yanında Gruyere peyniri de ön plana çıkıyor. İhraç edilen bu özel peynirler dünyanın birçok farklı ülkesinde özel ve kaliteli tüketim olarak kabul edilmektedir. Ancak Kars balı bu anlamda dünya çapında en bilinen lezzetler arasında yer alıyor.

Yöresel ve özel desenlerle hazırlanan kilim ve halıların yanı sıra leziz yöresel yemekler de ön plana çıkıyor. Elbette pek çok tarihi ve kültürel dokusuyla da gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerden biri olduğu söylenebilir.

Kars'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Kars, meşhur yemekleriyle Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir. Bu yöresel yemekler özellikle ziyaret edilip tadına bakılacak harika lezzetler sunuyor.

– Helva
– Hörbe
– Kars pastanesi
– Melek
– Bu
– Patates veya mercimekli tagliatelle
– Boyutlandırma
– Asitli et
– Aptallar
– Tencerede şiş kebap
– Çorbayı kes

Bu şekilde pek çok önemli yemek farklı isimlerle anılmaktadır. Aynı zamanda hediyelik olarak alınabilecek pek çok yerel etkiyi de sunduğu söylenebilir. Bunlar arasında Gruyere peyniri ve kaşar peyniri öne çıkıyor.

Aynı zamanda Kars balı da tercih edilebilir. Elbette kaçırılmaması gereken hediyeler arasında ipek ve yün iplikler kullanılarak yöresel motiflerle süslenmiş kilim ve halılar da yer alıyor.

Kars'ta gezilecek yerler nereleridir?

Kar Şehri, özellikle tarihi ve kültürel açıdan gezilecek pek çok farklı mekan sunuyor. Özellikle antik çağlardan günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirler arasında yer almaktadır.

– Kars Kalesi
– Kars Müzesi
– Kafkas Cephesi Tarihi Müzesi
– Taş Köprü
– Kümbet Camii
– Sayın Tigran
– Mazlum Ağa çiğ
– Evliya Çelebi

Bu şekilde de anlaşılacağı üzere pek çok kültürel ve tarihi yapısıyla mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir