Karanlık madde ve enerjiyi araştıracak Euclid uzay teleskobu fırlatıldı

Öklid Uzay Teleskobu, SpaceX Falcon 9 roketi ile birlikte Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı.Teleskop karanlık madde ve karanlık enerjiyi inceleyecek.

Öklid Uzay Teleskobu, evrenin en büyük gizemlerinden birini çözmek için Cumartesi günü yola çıktı.

Teleskop, hakkında çok az şey bilinen karanlık madde ve karanlık enerjiyi araştırmak üzere ABD’li SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle Florida, Cape Canaveral’dan fırlatıldı.

Fırlatma anları ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) televizyonunda yayınlandı.

İki tonluk teleskop, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzağa yerleştirilecek.

Bu Avrupa Uzay Ajansı (ESA) görevinde yer alan NASA bilim proje yöneticisi Michael Seiffert, adını Yunan matematikçi “geometrinin babası” Euclid’den (Öklid) alan görevin “özellikleri araştıran ilk uzay görevi” olacağını söyledi. karanlık enerjinin”.

Önümüzdeki altı yıl boyunca, uzay sondası iki milyar galaksiyi kapsayan evrenin üç boyutlu bir haritasını oluşturacak.

Toplanan büyük miktarda veri, bilimsel topluluğun ve Öklid konsorsiyumunun yaklaşık on beş üye ülkesinden yaklaşık 2.600 araştırmacının tam olarak yararlanabilmesi için halka açıklanacak.

Bu 1,4 milyar dolarlık görevden elde edilen yeni içgörülerin astrofiziği ve muhtemelen yerçekiminin doğasına ilişkin anlayışımızı dönüştürmesi bekleniyor.

Evrenin yüzde 25’ini oluşturan karanlık madde ile yüzde 70’ini oluşturan karanlık enerji zıt etkilere sahip. Karanlık madde, kozmik nesneleri bir arada tutan bir yerçekimi kuvveti uygularken, karanlık enerji onların dağılmasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir