İzmir’de su basan iş yerlerinde temizlik çalışmaları sürüyor

Fırtına sonrası yükselen deniz suyu nedeniyle sular altında kalan bölgelerdeki su tahliye çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Kordanboyu’nda az sayıda ev ve iş yerinde su tahliyesi sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri Kordonboyu’nda temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Suların çekilmesinin ardından araçlar, binaların altındaki su altında kalan otoparklardan kaldırılıyor.

Alsancak ilçesinin bazı bölgelerinde elektrik kesintisi devam ediyor.


“120 restoran var ve hepsi bizimle aynı kaderi paylaşıyor.”

Kordonboyu’nda restoran işleten Aysun Çamlı, sel nedeniyle işletmesindeki su miktarının 1 metreye kadar arttığını söyledi.

Çamlı, deniz suyunun tüm sokağı kapladığı için gece hiçbir şey yapamadıklarını, belediye ekiplerinin yenileme çalışması yaptığı sırada dün denizin tekrar taşması üzerine ikinci bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Çamlı, şunları kaydetti: “Kordon’da. 120’ye yakın restoran var ve hepsi bizimle aynı kaderi paylaşıyor. Acımız büyük: “Zaten ekonomik sıkıntımız var. Ayrıca elektrik de yok” dedi.

Restorandaki elektrikli ekipmanların bozulduğunu, bahçedeki masa ve sandalyelerin su bastığını, mutfaktaki yiyecek ve eşyaların da suya battığını belirten Çamlı, şöyle konuştu: “Tahliye yeni tamamlandı. Temizlik aşamasına bile başlamadık. Çünkü suya girip hiçbir şey yapamazsınız. Hafta sonuna yetişmeye çalışıyoruz.”

Bir restoranda aşçı olarak çalışan Alkan Okulmuş, çalıştığı firmada parke zeminlerin kaldırıldığını ve ürünlerin suya batırıldığını söyledi.

Temizliğin bir hafta süreceğini tahmin ettiğini kaydeden Okulmuş, hasarın büyük olduğunu söyledi.


Evi sular altında kalınca ailesini yakınlarının yanına gönderdi.

Enver Dündar Başar Caddesi’ndeki bir apartmanın zemin katı da sular altında kaldı.

Apartman görevlisi Orhan Söğüt, iki hafta önce apartmanda çalışmaya başladığını ve apartman görevlisinin dairesine yerleştiğini belirtti.

Evinin sular altında kalması üzerine ailesini yakınlarının yanına gönderdiğini iddia eden Söğüt, şöyle konuştu:

“Dün su tahliye edildi ama deniz tekrar taşınca bu sefer her şeyi bir arada bıraktık. Hiçbir şeyimiz kalmadı, her şey hasar gördü. Gelen yardımı bekliyoruz. Başka bir şey yapamıyoruz. Çocuklar ‘Korkuyoruz, buraya gelmeyeceğiz’ diyorlar.”

Öte yandan, yükselen deniz seviyesi ve sağanak yağış nedeniyle Güzelbahçe ilçesi kıyısındaki bazı işletmeler de zarar gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir