İtalya Dışişleri Bakanı Tajani: Bir Avrupa ordusuna ihtiyacımız var

İtalyan basınına konuşan Tajani, bir Avrupa ordusunun kurulması çağrısında bulundu

REKLAM

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği’nin barışın korunmasında ve çatışmaların önlenmesinde rol oynayabilecek kendi birleşik ordusunu yaratması gerektiğini söyledi.

İtalyan La Stampa gazetesine verdiği röportajda Tajani şunları söyledi: “Dünyada barışı sağlamak istiyorsak, bir Avrupa ordusuna ihtiyacımız var. Ve bu, etkili bir Avrupa dış politikasına sahip olmanın temel ön koşuludur.” Dedi.

“ABD, Çin, Hindistan, Rusya gibi güçlü aktörlerin olduğu, Ortadoğu’dan Hint-Pasifik bölgesine kadar krizlerin yaşandığı bir dünyada İtalyan, Alman, Fransız ya da Sloven vatandaşların bir şeylerle uğraşmadan edemiyorlar” Tajani Pazar günü yayınlanan bir röportajda “O zaten var” dedi. Avrupa Birliği tarafından korunabilir.” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesiyle Avrupa ordusu kavramı siyasi gündeme geri döndü. Ancak savunma çabaları, Finlandiya ve İsveç’in de katılımıyla NATO’nun genişletilmesine odaklandı.

Avrupa Birliği’nde benzersiz başkanlık teklifi

Tajani ayrıca AB27’nin liderlik yapısını düzene sokması ve mevcut Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı yapısı yerine tek bir başkanlığa sahip olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Liderliğini üstlendiği Forza Italia partisi için savunma alanında Avrupa arasında daha yakın işbirliğinin öncelikli olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Tajani, geçen yıl Silvio Berlusconi’nin vefatının ardından partinin Forza Italia lideri olarak liderliğini sürdürüyor.

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri, karizmatik eski liderini kaybetmesinin ardından partinin popülaritesinin ilk sınavı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir