İsveç polisine Kuran, Tevrat ve İncil yakmak için 3 eylem başvurusu yapıldı

Polis yetkilileri, başvuruların alındığını doğruladı, ancak henüz karar verilmediğini söyledi.

İsveç polisine, farklı dinlere ait kutsal kitapların yakılması için başkent Stockholm’de ve Helsingborg kentinde bir olmak üzere üç talepte bulunuldu.

İsveç kamu yayın kuruluşu STV’nin haberine göre, başvurulardan biri Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat ile Hristiyanların kutsal kitabı İncil’in birlikte yakılması için izin istedi.

Stockholm camisi önünde Kuran’ın yakılması için yapılan talepte “bir an önce” notuyla talepte bulunuldu. Ellili yaşlarındaki bir kadının yaptığı başvuruda eylemin ne zaman gerçekleştiği belirtilmedi.

STV’ye konuşan kadın, geçen hafta Kuran’ın yakılmasının ardından bu eyleme karar verdiğini ve sadece kendisine ait olan soruyu destekleyeceğini söyledi.

Helsingborg’da 12 Temmuz’da otuzlu yaşlarında bir adam kasaba meydanında Kuran’ı yakmak için izin istedi.

Tevrat ve İncil’i yakmak için başvuru

Başkentte bir başka dava başvurusu da 15 Temmuz için yapıldı. 30’lu yaşlarındaki bir adamın yaptığı başvuruda, Stockholm’deki İsrail büyükelçiliği önünde hem Tevrat’ı hem de İncil’i yakmak için izin istedi.

Başvurucu, eylemin geçen hafta Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına bir tepki olduğunu ve bunun “ifade özgürlüğü” adına sembolik bir miting olduğunu iddia etmiştir.

İsrail’in Stockholm Büyükelçisi Ziv Kulman, sorulardan endişe duyduğunu söyledi.

Tepkisini sosyal medyadan paylaşan büyükelçi, “İster Kuran’da olsun, ister Tevrat’ta olsun, ister herhangi bir kutsal kitapta olsun, bir nefret eyleminin durdurulması gerektiği açıktır.” o yazdı.

Stockholm polisi iddiaları doğruladı

Stockholm polisinin her iki başvuruyu da aldığını doğruladığı bildirildi, ancak kararla ilgili bilgi henüz açıklanmadı.

Polis tarafından yapılan açıklamada, yönetmeliğe göre gerekli şartları sağlaması halinde her başvurunun ayrı ayrı değerlendirileceğini söyledi.

Kuzeybatı Skane bölgesi polis şefi, Helsingborg’daki soruyla ilgili olarak, “Görüşümüze göre bu, herhangi bir dine yönelik olmayabilir, ancak bu, ifade özgürlüğünün ve devam eden tartışmanın bir parçasıdır” dedi. dedi.

İsveç eski Başbakanı Carl Bildt, STV’nin sosyal medyadaki haberine atıfta bulunarak, “Bu durumun devam etmesi halinde ortaya çıkabilecek durumun ciddiyetini hafife almak akıllıca olmaz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

STV yaptığı haberde, daha önce ülkede izin verilen Kuran-ı Kerim’in yakılmasının İsveç’in NATO’ya katılım sürecini geciktirdiği yorumunu da yaptı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı geçen hafta Kuran yakma eylemini kınadı ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström eylemi “İslamofobik eylemler” olarak nitelendirdi.

Geçen haftaki eylem Papa Francis’ten de tepkiyle karşılanmış ve Birleşmiş Milletler, İslam aleminde öfkeye neden olan eylem için acil toplantı kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir