İsrail, Gazze'de insani yardım konvoyunu hedef aldı: 6'sı yabancı 7 kişi öldürüldü

Konvoya yapılan saldırıyı “affedilemez” olarak nitelendiren WCK, bölgedeki yardım çalışmalarını askıya aldıklarını, çalışmaların geleceği konusunda daha sonra karar vereceklerini duyurdu.

REKLAM

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda insani yardım kuruluşu World Central Kitchen'ın (WCK) 7 çalışanı hayatını kaybetti. İsrail “trajik” olayı araştırdığını açıklarken World Central Kitchen, Tel Aviv hükümetinin “ayrım gözetmeyen cinayetleri” durdurması gerektiğini kaydetti.

Saldırıda ölen 7 kişinin Avustralya, Polonya, İngiltere, ABD ve Kanada vatandaşı olduğu, 1 kişinin de Filistinli olduğu iddia edildi.

WCK açıklamasında, yardım çalışanlarının 100 ton insani yardım ulaştırdıktan sonra iki araçla geri döndüğü ve bu eylemlerin İsrail Savunma Kuvvetleri ile koordineli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Konvoya yapılan saldırıyı “affedilemez” olarak nitelendiren WCK, bölgedeki yardım çalışmalarını askıya aldıklarını, çalışmaların geleceği konusunda daha sonra karar vereceklerini duyurdu.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İsrail güçleri Deir al-Belah şehrinin batısındaki sahil yolunda sivil bir aracı hedef aldı.

Gazze hükümetinin basın bürosundan yapılan açıklamada, İsrail saldırısında Avustralyalı bir kadın, İngiliz ve Polonya uyruklu iki erkek, kimliği belirlenemeyen bir yabancı ve bir Filistinlinin öldüğü belirtildi.

WCK'dan yapılan açıklamada, Gazze'de insani gıda yardım çalışmalarına katılan çalışanlarının İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberini aldıkları belirtilerek, “Bu bir trajedidir. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla hedef olmamalıdır.” İfadesi kullanıldı.

WCK kurucusu Jose Andres, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yardım çalışanlarının hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Yardım çalışanlarını “melek” olarak nitelendiren Anders, “Ukrayna, Gazze, Türkiye, Fas, Bahamalar, Endonezya'da onlarla birlikte görev yaptım. Bilinmeyen değiller… İsimsiz değiller. İsrail hükümetinin bu ayrım gözetmeyen eylemi” dedi. Cinayetleri durdurmak gerekiyor. İnsani yardımları kısıtlamaya, sivilleri ve yardım çalışanlarını öldürmeye ve gıdayı silah olarak kullanmaya son vermeli. Artık masum canlar kaybolmamalı. Barış ortak insanlığımızla başlar. Artık başlaması gerekiyor” dedi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Ordu, bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı bir soruşturma yürütüyor.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir