İspanya’da doğum oranı, kayıtların başladığı 1941’den bu yana en düşük seviyesine geriledi

Ulusal İstatistik Ofisi, doğumlardaki azalmanın çocuk doğurma yaşındaki gecikmeyle bağlantılı olduğunu, 40 yaş üzerinde doğum yapan kadınların sayısının son on yılda %19,3 oranında arttığını söyledi.

REKLAM

İspanya’nın doğum oranı, kayıtların başladığı 1941’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve 2023 yılında ülkenin 48,6 milyonluk nüfusuna yalnızca 322.075 çocuk eklenecek.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından Çarşamba günü yayınlanan geçici verilere göre, geçen yıl İspanya’da doğum oranı 2022’ye kıyasla %2 azaldı. Dolayısıyla son on yılda neredeyse %25’lik bir düşüş yaşandı.

Eurostat’ın 2021 verilerine göre bu düşüş, İspanya’yı Malta’dan sonra Avrupa Birliği’nde ikinci en düşük doğurganlık oranına sahip ülke haline getirdi.

Eurostat verileri, İspanya’nın kadın başına 1,19 olan canlı doğum oranının, mevcut nüfus seviyelerinin korunacağı 2,1 oranının çok altında olduğunu gösterdi. AB’de ortalama doğum oranı 1,53’tür.

Demograflar ve ekonomistler, Avrupa’yı zayıflayan doğum oranını artırmak için adımlar atmaya çağırırken, bazı İspanyol bölgesel hükümetleri de insanları aile kurmaya teşvik etmek için mali önlemler ve vergi indirimleri uygulamaya koydu.

Aile sosyolojisi, demografi ve eşitsizlik konusunda uzman Profesör Marta Seiz, “Çocuk sahibi olmanın artık genelleştirilmiş bir yaşam arzusu olmadığı doğru. Kadınlar kariyer sahibi olmak istiyor, insanlar aile kurmadan önce belirli şeyler yapmak istiyor.”

Seiz, İspanyol kadınların geç hamile kalmasının veya başlangıçta planlanandan daha az çocuk sahibi olmasının nedenlerinden bazılarının ekonomik belirsizlik, işsizlik, düşük kaliteli işler ve artan ev fiyatları olduğuna dikkat çekti.

İspanya babalık ve doğum iznine ilişkin politikaları uyumlu hale getirmiş olsa da Seiz, önlemlerin hâlâ yetersiz olduğunu söylüyor.

INE, doğumlardaki azalmanın çocuk doğurma yaşındaki gecikmeyle bağlantılı olduğunu, 40 yaş üzerinde doğum yapan kadınların sayısının son on yılda %19,3 oranında arttığını söyledi. Bu yaş grubu şu anda tüm çocukların yaklaşık %10,7’sini doğurmaktadır. Bu oran 2013 yılında yüzde 6,8 idi.

Aynı dönemde 25 yaş altı annelerin sayısı ise %26 azalarak toplamın yalnızca %9,4’ünü oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir