İran, dokunulmazlığını ihlal etmekle suçladığı Kanada aleyhine UAD’de dava açtı

Tahran yönetimi, devlet dokunulmazlığını ihlal etmekle suçladığı Kanada’yı Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) şikayet etti.

İran, devlet dokunulmazlığını ihlal etmekle suçladığı Kanada’ya Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açtı.

Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi, Tahran’ın Kanada’yı 2012 listesinde yer alan bir dizi yasal, siyasi ve diplomatik önlem yoluyla “dokunulmazlığını ihlal etmekle” suçladığını söyledi.

İran, mahkemeden “Kanada’nın İran’a karşı uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiğini kınamasını ve beyan etmesini” istedi.

Şikâyet metninde, “Kanada, uluslararası yükümlülüklerini ihlal ederek İran’a ve mal varlığına karşı bir dizi yasama, yürütme ve yargısal tedbir almış ve uygulamıştır” denildi. ifadeler yer almıştır.

Yazılı başvuru, Kanada’nın “mahkemelerinin İran ile ilgili terör davalarında yabancı kararları tanımasına izin vermemesi gerektiğini ve İran’ın bu kararları uygulamak için mülküne el koyma hakkına sahip olmadığını” belirtiyor.

Ottawa yönetimi konu hakkında yorum yapmadı.

Ukrayna uçağı düşürüldü

İran’ın yazılı başvurusunda atıfta bulunulan Kanada davaları, Ontario Yüksek Mahkemesi’nin İran ordusunun 8 Ocak 2020’de Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait bir yolcu uçağını füzeyle düşürmesinin bir “terör eylemi” olduğuna karar vermesini içeriyordu.

Kazada hayatını kaybeden 176 kişinin 100’den fazlasının Kanada vatandaşı veya Kanada’da ikamet etmesi nedeniyle, bazı kurbanların aileleri Kanada mahkemesinde İran aleyhine dava açtı.

Saldırının terör eylemi olarak nitelendirilmesi üzerine bir grup aile, İran’ın yasal dokunulmazlığına dava açarak kayıplarının tazmin edilmesini talep etti.

Mahkeme, Ontario’da dava açan ailelere, 7 milyon CAD tazminat ve 100 milyon CAD cezai tazminat dahil olmak üzere toplam 107 milyon CAD ödenmesine karar verdi.

Yabancı devletler normalde Kanada mahkemelerinde açılan davalardan muaftır.

Ukrayna uçağının düşürülmesinden sadece saatler önce İran, İranlı general Qassem Soleimani’yi öldüren ABD drone saldırısına misilleme olarak Irak’taki ABD üslerine balistik füzeler fırlattı.

Günler sonra, Devrim Muhafızları uçağın düşürülmesi için alenen özür diledi.

2012 yılında Kanada, “Tahran’ın Suriye’deki Beşar Esad rejimine verdiği destek, nükleer programı ve İsrail’e yönelik tehditleri” ve diplomatik bağları koparması nedeniyle İran’ı “terörü destekleyen ülkeler” listesine dahil etti.

Lahey’deki dava yıllarca sürmeli. Mahkeme kararları kesindir ve hukuken bağlayıcıdır.

ICJ, Birleşmiş Milletler anlaşmaları ve uluslararası anlaşmalar kapsamındaki konuların çözümünde Birleşmiş Milletler’in yargı organı olarak hizmet eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir