İngiltere: Prens Harry, telefon hackleme davasında 560 bin dolara kadar para talep ediyor

İngiltere Kralı III. Charles’ın oğlu Prens Harry, MGN tarafından 15 yıl boyunca yapılan 140’tan fazla haberin yasadışı istihbarat toplamanın sonucu olduğunu iddia ediyor.

İngiltere Kralı III. Charles’ın oğlu Prens Harry, telefon korsanlığı davasında British Mirror Group Gazetelerinden (MGN) yaklaşık 440.000 £ (560.000 $) tazminat istiyor.

Harry, 1996’dan bu yana geçen 15 yılda MGN tarafından yapılan 140’tan fazla haberin yasadışı istihbarat toplamanın sonucu olduğunu iddia ediyor.

Kamuya açık mahkeme belgelerine göre, Harry, 33 maddenin tümü de lehine bulunursa, 320.000 £’a kadar tazminat talep ediyor.

Harry ayrıca annesi Prenses Diana da dahil olmak üzere başkalarına karşı gerçekleştirildiği iddia edilen “61 yasadışı istihbarat toplama faaliyeti” için 120.000 £ talep ediyor.

Yazıların hiçbirinin yasadışı istihbarat toplamadan kaynaklanmadığını belirten MGN, Harry’nin telefonunun hacklendiğine dair bir kanıt bulunmadığını ve onunla ilgili kişisel bilgilerin Buckingham Sarayı’nın önde gelen isimlerinden onların rızasıyla elde edildiğini belirtiyor.

Yaklaşık 100 kişi dava açtı.

Prens Harry ve yaklaşık 100 kişi, Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People gazetelerinin yayıncısı MGN’ye 1991 ile 2011 yılları arasında telefon dinleme ve yasadışı istihbarat toplama suçlamalarıyla Londra Yüksek Mahkemesi’nde dava açtı.

Davacılar, kıdemli editörlerinin ve MGN yöneticilerinin bu yanlışlıkları bildiğini ve onayladığını söylüyor. MGN, iddialara ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını iddia ediyor.

Prens Harry, 130 yıl sonra mahkemede ifade veren ilk kraliyet büyüğü oldu.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in yeğeni Harry, Temmuz 2022’de İngiliz The Mail On Sunday gazetesine karşı açtığı iftira davasını kazandı.

Harry ve eşi Meghan Markle, 2020’de kraliyet görevlerinden ayrılarak, İngiliz medyasının “dayanılmaz müdahaleci ve ırkçı tavırlarını” gerekçe göstererek ABD’ye taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir