İngiltere İsrail'e silah satmaya devam edecek

İngiltere önceki yıllarda İsrail'e silah satma ruhsatını iki kez askıya almış olsa da, Başbakan Rishi Sunak şu ana kadar bu yöndeki çağrıları reddetti.

REKLAM

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin İsrail'e silah satışlarını askıya almama konusundaki tutumunu yineleyerek, Dışişleri Bakanı David Cameron'un “müttefiklerimizden hiçbiri İsrail'e mevcut ihracat lisanslarını askıya almadı” şeklindeki açıklamasını yineledi.

Cameron, Washington ziyareti sırasında Amerikalı mevkidaşı Anthony Blinken ile düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Gazze'ye insani yardım konusunda kaygılarımız devam ediyor. Ancak diğer taraftan hiçbir müttefik ülke şu ana kadar İsrail'e silah ihracatına ilişkin mevcut anlaşmaları askıya almadı.” . dedi.

Londra'nın silah ihracatına ilişkin politika ve süreçlerinin uzun bir geçmişi olduğunu ve bu süreçlerin periyodik olarak gözden geçirildiğini vurgulayan Sunak, bu sabah LBC'ye verdiği röportajda şöyle konuştu: “İngiltere'nin silah ihracatı rejimine ilişkin köklü bir süreci var ve bu konular düzenli olarak gözden geçirilir.” “Biz bununla uğraşıyoruz.” Dedi.

Sunak, İngiltere'nin İsrail'e silah satışını durdurmama kararına kesinlikle saygı duyacağını vurgulayarak, “Açıkçası şu anda en yakın müttefiklerimizden hiçbiri mevcut silah ruhsatlarını askıya almadı. Bu nedenle müttefiklerimizle bu konuları görüşmeye devam ediyoruz.” dedi.

Silah ihracatı konusunda Hükümetin “katı kriterleri” ve “yasal değerlendirmelere uygun hareket etme yükümlülüğü” olduğunu söyleyen Sunak, kamu görevlilerinin ruhsat işlemeyi reddedebilecekleri yönündeki iddiaları reddetti.

İngiliz hükümeti artan baskıyla karşı karşıya

Geçen hafta İngiliz basınında çıkan haberlerde, İngiltere'nin İsrail'e silah ihracatını denetleyen memurların “Gazze'de işlenen savaş suçlarına ortak olabilecekleri korkusuyla işlerin derhal durdurulması” tehdidinde bulundukları bildirildi.

Kamu görevlilerinin silah satışı konusunda çalışmayı bırakmasının doğru olmayacağını söyleyen Sunak, şöyle konuştu: “Bu benim alışık olduğum bir şey değil, uygun olacağını da düşünmüyorum. Bizim bir kamu hizmeti yasamız var. Bütün kamu görevlilerinin var. kamu hizmeti kuralları çerçevesinde çalışmak.” Olası iş durmasına tepki gösterildi.

Sunak hükümeti, İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'ye düzenlediği saldırıda aralarında üç İngiliz vatandaşının da bulunduğu uluslararası yardım kuruluşu World Central Kitchen'da (WCK) çalışan işçilerin öldürülmesinin ardından İsrail'e silah ihracatını durdurması yönünde artan bir baskıyla karşı karşıya.

İnsan hakları örgütleri ve bağımsız kuruluşlar, Gazze'de uluslararası insancıl hukuku ihlal eden İsrail'e silah satışını durdurmadığı gerekçesiyle İngiltere'yi “İsrail'in savaş suçlarına ortak olmakla” eleştiriyor.

Aralarında üç eski Yüksek Mahkeme yargıcının da bulunduğu 600'den fazla avukat ve akademisyen, “İngiltere'nin İsrail'i silahlandırmaya devam ederek uluslararası hukuku çiğnediği” uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir