İngiltere: Gazze’de ateşkes çağrısı yapan bakan yardımcısı Paul Bristow görevinden alındı

Paul Bristow’un Şansölye Rishi Sunak’a yazdığı bir mektup nedeniyle görevden alındığı bildirildi.

REKLAM

İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü savaşta sivilleri korumak için ateşkes çağrısında bulunan milletvekili Paul Bristow, hükümet politikasına aykırı olduğu gerekçesiyle bakan yardımcılığı görevinden kovuldu.

Başbakanlık sözcüsünden yapılan açıklamada, Paul Bristow’un “toplu sorumluluk ilkelerine aykırı” yorumlarda bulunduğu belirtildi.

Bristow’un Başbakan Rishi Sunak’a İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda “kalıcı” ateşkes çağrısında bulunan bir mektup yazdığı bildirildi.

“Seçmenlerim ve ben, Gazze’deki yürek parçalayıcı ve yıkıcı insani krizden derin üzüntü duyuyoruz… Binlerce insan öldürüldü ve bir milyondan fazla insan yerinden edildi. Bunun İsrail’i nasıl daha güvenli hale getirdiğini ya da başka bir şey anlamıyorum. .”, Bristow basına açıklanan mektupta şunları söyledi. Bazı şeyleri nasıl iyileştirebileceğini görmek zor.” dedi.

Başbakan Rishi Sunak, hükümetin Gazze’ye yardım sağlanması amacıyla özel koşullar altında silahlı çatışmaları askıya alma politikasını destekliyor ancak İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu vurgulayarak teklif edilen ateşkese karşı çıkıyor.

“Artık açıkça konuşabiliyorum”

Bristow, görevden alınmasına ilişkin basın açıklamasında, “Başbakan’ın kararını anlıyorum ve keyif aldığım bir işi bıraktığım için üzgünüm. Ancak artık seçmenlerimin çoğunun kalbine yakın olan bir konu hakkında açıkça konuşabiliyorum.” dedi. . dedi.

Muhafazakar Parti’nin Peterborough milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaya devam edecek olan Bristow, “Hükümetten maaş almadan bu işi arka sıralarda daha iyi yapabileceğime inanıyorum.” dedi.

Paul Bristow, Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı’nda hükümetteki en düşük bakanlık rütbesi olan bakan yardımcısı olarak görev yaptı.

İngiltere’de 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği saldırının ardından çok sayıda grup İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri saldırılarını protesto ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Filistin’e destek yürüyüşünde on binlerce insan ateşkes çağrısında bulundu. Protestolar sırasında İsrail’e yönelik soykırımı hatırlatan sloganların atıldığı eylem, İçişleri Bakanı tarafından “nefret yürüyüşü” olarak tanımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir