İngiliz eski ajan, Amerikalı ajanı bıçakladığını itiraf etti

Eski istihbarat görevlisi Joshua Bowles, cezaevinden çevrim içi katıldığı duruşmada, Siber Casuslukla Mücadele Ajansında (GCHQ) çalışan kadına 9 Mart’ta saldırdığını itiraf etti

İngiltere’de eski bir istihbarat görevlisi, daha önce kendisinin de çalıştığı siber casuslukla mücadele ajansında görevli bir ABD’li kadına bıçakla saldırıp öldürmeye teşebbüs ettiğini kabul etti.

REKLAM

29 yaşındaki eski istihbarat görevlisi Joshua Bowles, cezaevinden çevrim içi katıldığı duruşmada, merkezi İngiltere’nin batısında Cheltenham kentinde bulunan İstihbarat, Güvenlik ve Siber Casuslukla Mücadele Ajansı’nda (GCHQ) çalışan kadına 9 Mart’ta saldırdığını itiraf etti.

Bowles, GCHQ merkezine 4,8 kilometre uzaklıkta bulunan spor merkezinden çıkan kadına yumruk atıp bıçaklamak ve kendisini engellemek isteyen Alex Fuentes isimli şansa yumruk atmakla suçlanıyor.

Terörle mücadele servisi tarafından soruşturuluyordu

Duruşmada Bowles isimli saldırganın GCHQ kurumunda çalıştığı süre içinde İngiltere’de terörle mücadele servisi tarafından da soruşturulduğu bildirildi. Duruşmalarda ve basında çıkan haberlerde, bu konuda ayrıntılı bilgi yer almadı.  

Terörle Mücadele Servisi Şefi Nick Price, duruşmada yaptığı açıklamada “İki masum insana yönelik bu son derece şiddetli saldırı, tamamen sebepsizdir,” dedi.

İstihbarat görevlisi olduğu için ismi açıklanmayan ancak kimlik numarası “99230” ile anılan kadın hastanede aldığı bıçak yaralarında dolayı tedavi altına alınmıştı.

Savcılığa göre 2022 yılı başına kadar GCHQ’da çalışan saldırgan, 2023 yılı başlarında kurbanı çevrimiçi izlemeye aldı.

Daimi kadrosu ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) olan bıçaklanan kadının Washington hükümeti adına İngiliz ajansında görevli olduğu aktarıldı.

İngiliz savcı Kathryn Selby duruşmada yaptığı açıklamada, saldırganın kurbanı ABD’ye çalıştığı için özellikle hedef aldığını bildirdi.

Mahkumiyet kararı ekim ayı sonuna kadar açıklanacak

Saldırganın GCHQ’da yürütüldüğüne inandığı bir konu hakkında görüş sahibi olduğu için bu kadını seçtiğine kaydeden savcı, “Bu kurbana saldırdı çünkü saldırganın zihninde o ABD devletini temsil ediyordu.” dedi.

Diğer savcı Emma Gargitter ise saldırganın yine aynı kurumda ABD hükümeti adına çalışan iki görevliyi daha araştırdığını bildirdi.

Savcı, bu nedenle Bowles’un terör suçundan yargılanmasını talep etti.

REKLAM

Londra Ceza Mahkemesi Başkanı Judge Bobbie, suçunu kabul eden saldırganla ilgili mahkumiyet kararını ekim ayı sonundan önce açıklamayı umut ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir