Hangi AB ülkeleri Ruslara turist vizesi yasağını destekliyor?

Avrupa Birliği ülkeleri Rus turistlerin AB’yi ziyaret etmesini yasaklayıp yasaklamama konusunda ayrılığa düşmüş durumda

REKLAM

Avrupa Birliği ülkeleri Rus turistlerin AB’yi ziyaret etmesini yasaklayıp yasaklamama konusunda ayrılığa düşmüş durumda. 

Ukrayna, işgal nedeniyle Moskova’yı cezalandırmak içi önerdiği önlemler arasında yer alan adımla ilgili 8 Ağustos’ta Washington Post’a verdiği röportajda Rusların “düşünce yapılarını değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları gerektiğini” söylemişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Rusların çoğunluğunun savaşı desteklediğini ve Ukrayna şehirlerine atılan füzeleri mutlulukla karşıladıklarını belirterek, “Öyleyse Rus turistlere Rusya’nın tadını çıkarmalarına izin vermeliyiz,” ifadelerini kullanmıştı.

Her ne kadar Kremlin bu çağrıları “irrasyonel” bulsa da AB dışişleri bakanları 30-31 Ağustos’ta konuyu masaya yatıracak.

Finlandiya ve Baltık ülkeleri adımı destekliyor

AB ülkeleri arasında Rus turistleri azaltma konusunda adım atan ülkelerin başında Finlandiya geliyor.

Rusya ile kara sınırı bulunan İskandinav ülkesi normalde her gün komşusundan 1000 vize başvurusu işleme koyarken 1 Eylül’den itibaren bunun yüzde 10’unu yani 100’ünü kabul etme kararı aldı.

Yaptırımlar kapsamında AB’nin Rusya’ya hava sahasını kapatması nedeniyle Finlandiya üzerinden karayoluyla diğer ülkelere geçmek isteyen Rus sayısı da artmıştı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin bu kararı “Rusya Ukrayna’da insanları öldürürken Rus vatandaşlarının turizm için Schengen bölgesine girmesini adil değil” diyerek savunuyor.

Jacque Dellors Enstitüsü’nden Cyrille Bret bu önlemin AB genelinde uygulama şansını oldukça düşük bulsa da Rusya konusunda daha az endişeli kamuoyunun dikkatini çekme konusunda etkili olabileceğini belirtiyor.

Schengen vizesi gündemde

Kendi içerisinde seyahat serbestliği sağlayan Schengen bölgesinde 22 Avrupa ülkesinin yanı sıra Norveç, İzlanda, İsveç ve Lihteştayn yer alıyor. 

2021 yılında Schengen vizesine 3 milyon kişi başvururken Ruslar 536 bin başvuru ile başı çekti. Bu başvuruların sadece yüzde 3’ü reddedildi. 

Rusya’nın tek müttefiki Belarus’la kara sınırı bulunan Litvanya, 10 Mart’tan beri Belarus ve Rusya vatandaşlarına sadece insani gerekçeler ve diğer uluslararası zorunluluklar nedeniyle vize vermeye başladı. 

Ülkenin dışişleri bakanı bu kararı hem etkili hem de adil olarak tanımlarken, Litvanya’dan ret alanların başka Schengen ülkelerine başvurduğunu belirterek sorunun devam ettiğini vurguladı. 

Estonya başbakanı da benzer bir durumdan şikayet ederek başka ülkeden Schengen vizesi bulunanların ülkelerine girişini engelleyemediklerini belirtti.

AB dönem başkanı olan Çekya’nın dışişleri bakanı Jan Lipavsky de “Rus saldırganlığının sürdüğü bu dönemde Ruslara hiçbir şey olmamış gibi vize verilmesi düşünülemez” diyerek konuyu bir sonraki toplantının gündemine aldı.

Polonya’da işgalin başlamasından bu yana Ruslara verilen vizeleri sadece insani gerekçeler, eğitim ve iş amaçlı olanlara vermeye başladı.

Danimarka da Ruslara verilen vize sayısını düşürmeye sıcak baktığının sinyalini verdi.

‘Rus halkını cezalandırmak olur’

Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz turist vizelerine sınırlandırma getirmenin Moskova rejimine karşı olduğu için ülkeyi terk etmek isteyen Rusları cezalandırmak anlamına geleceğini savunuyor.

REKLAM

Portekiz de yaptırımların Rus halkını değil Rusya’nın savaş çarklarını hedef almasını gerektiğini belirtiyor.

Jacque Dellors Enstitüsü’nden Bret de bu görüşü paylaşıyor. Bret sıradan Rusları cezalandırarak AB’nin kendi değerleri ile ters düşeceğini savunuyor. 

Konuyla ilgili soruları cevaplandıran Avrupa Komisyonu ise şu anda Rus rejimine bağlantılı kamu çalışanları, hükümet görevlileri, diplomatik pasaport sahipleri ve iş insanlarına vizelerin durdurulduğunu açıkladı. 

Öte yandan komisyon muhalifleri, gazetecileri ve ailelerini korumak için de başvuruların tek tek ele alındığını vurguladı.

Şu ana kadar aralarında Rus lider Vladimir Putin de dahil olmak üzere bin 214 Rus yetkilinin AB ülkelerine girişi ya da transit geçişi yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir