Görüntüler sosyal medyada yayıldı, infiale yol açtı! Roma’da her yerde o turist aranıyor

Yaklaşık 2 bin yıllık amfi tiyatronun duvarına anahtarla “Ivan+Haley 23” yazan genç bir turistin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Geçen Cuma günü meydana geldiğine inanılan olay başka bir turist tarafından görüntülendi. “Tamamen?” Bağırışlar ve küfürler duyarsınız.

POLİS TARAFINDAN ARANIYOR

Video viral hale geldikten sonra Colosseum Arkeoloji Parkı yönetimi antik amfitiyatroya verilen zarardan şikayet etti.

Sosyal medyada dolaşan orijinal videoda yüzü açıkça görülen ve adının İvan olduğu tahmin edilen genç, polis tarafından aranıyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, genç turist yakalanırsa kültürel mirasa zarar vermek ve belediye yönetmeliklerini ihlal etmekten 15 bin avro para cezası ve beş yıla kadar hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya.

“TANIMLANDIĞI GİBİ CEZALANDIRILMASINI UMUYORUM”

Ülkede büyük tepkiye neden olan görüntüler, kültür bakanı ve Roma belediye başkanı tarafından da kınandı.

“Roma’nın ve bir dünya mirası alanının sembollerinden biri olan Colosseum’u bir anahtarla taklit etmek gerçekten medeniyetsiz ve anlamsız bir harekettir. Tüm şehri ve tüm dünyayı rencide eden bu barbarca eylemi şiddetle kınıyoruz. Umarım fail hak ettiği şekilde cezalandırılır.” .

“BÜYÜK BİR MEDENİYET”

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano tepki gösterdi: “Bir turistin dünyanın en ünlü yerlerinden biri olan Kolezyum’a sevgilisinin adını kazımak için karalama yapmasını çok ciddi, uygunsuz ve medeniyetsiz buluyorum. Umarım bunu kim yaptıysa tespit edilecek ve yasalarımıza göre cezalandırılacaktır.”

Ülkenin medyadan en iyi anlayan sanat tarihçilerinden Vittorio Sgarbi bile turisti “aptal” olarak nitelendirerek ağır bir para cezasına çarptırılması gerektiğini savundu. “Otomatik aptallık” gibi eylemler hakkında yorum yapan Sgarbi, şöyle devam etti:

“İlişkilerine bir sonsuzluk havası vermek için ömürleri kendilerinden uzun olan bir anıtın üzerine sevgililerinin adını bırakmak istiyorlar herhalde. Ama bu jest pek öyle olmuyor. Mikro ölçekte de olsa sadece zarar veriyor. Kolezyum gibi eski ve bir bakıma kutsal yapılara bir şey yapılmamalı, hasar fiziksel olmaktan çok sembolik.”

2 BİN 200 AVRO’LU TÜRK TURİST YÜRÜTÜRDÜ

Bu dava ile birlikte bu yılın ilk yarısında Colosseum’a verilen zarar için yapılan şikayet sayısı dörde yükseldi.

2015’in başlarında, Kolezyum yakınlarındaki Fori Imperiali’de (İmparatorluk Forumu) benzer bir eylemden bir Türk vatandaşı mahkum edildi.

Antik Roma kalıntılarının bulunduğu bölgede, MS II. Asırlık bir sütuna adını yazan genç bir Türk turist tutuklandı ve 2 bin 200 avro para cezasına çarptırıldı.

O dönem BBC Türkçe’ye konuşan genç, antik köşeye yazdığı isminin yayınlanmamasını istedi ve böyle bir yasaktan haberi olmadığını söyledi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Gerilim düşmüyor! Sırbistan cumhurbaşkanı Vucic’in oğlunun giydiği gömlek kriz yarattı
Sahil pansiyonunun aylık kirası... İnanılmaz miktarSahil pansiyonunun aylık kirası… İnanılmaz miktar
İşte Kurban Bayramı'nın en güzel ve en güncel resimli mesajları...İşte Kurban Bayramı’nın en güzel ve en güncel resimli mesajları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir