Genetiği değiştirilmiş domuz böbreği ikinci kez başarıyla nakledildi

Genetiği değiştirilmiş domuz böbrekleri Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ikinci kez başarıyla nakledildi.

REKLAM

New York'ta kalp ve böbrek yetmezliği yaşayan Lisa Pisano isimli hastaya 4 Nisan'da kalp pompası olarak da adlandırılan ventriküler destek cihazı, 12 Nisan'da ise genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapıldı. Bu nedenle ikinci bir hastaya domuz böbreği nakli başarıyla gerçekleştirildi.

Hastane, ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra yaptığı açıklamada, vücudun organı reddettiğine dair herhangi bir belirti bulunmadığını duyurdu.

Hastaneye göre söz konusu organda tek bir genetik değişiklik yapıldı.

Böbrek naklini gerçekleştiren doktor. Robert Montgomery bir basın toplantısında “Modern tıbbın iki harikasını yeni bir şekilde birleştirdik” dedi.

54 yaşındaki hasta Lisa Pisano'nun kalp ve böbrek yetmezliği vardı.

Diyalizdeki insanlar için ölüm riski bulunduğundan Lisa Pisano'ya kalp pompası takılamadı.

Ancak doktorlara göre kalp rahatsızlığı nedeniyle yalnızca birkaç haftalık ömrü kalmıştı.

Hastane yatağından ailesine, doktorlarına ve hemşirelerine içtenlikle teşekkür eden Lisa Pisano, “'En kötü senaryoda, bu işe yaramazsa, bir sonraki kişinin işine yarayabilir' dedim” dedi.

Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi, Mart ayında ilk kez genetiği değiştirilmiş domuz böbreği naklini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Dünyada kronikleşen organ bağışı sıkıntısına potansiyel bir çözüm olarak görülen hayvan organlarının insanlara nakledilmesi, bekleme listesindeki onbinlerce kişi için umut kaynağı olarak görülüyor.

Birleşik Organ Paylaşımı Ağı'na göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 100.000'den fazla kişi organ nakli için sıraya giriyor ve en büyük talep böbreklere yönelik.

New York Üniversitesi'ndeki cerrahlar beyin ölümü gerçekleşen insanlara domuz böbreklerini naklettiler.

Ocak 2022'de Maryland Üniversitesi'ndeki bir ekip, genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbini ölümcül kalp hastalığı olan 57 yaşındaki bir kişiye nakletti, ancak hasta iki ay sonra öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir