Galatasaraylı eski yıldızlar, 24 yıl sonra tekrar kupayla

Eski Galatasaraylı yıldızlar, 24 yıl sonra UEFA Kupası’nın gururunu yeniden yaşıyor.

Atılgan’ın UEFA Avrupa Ligi sponsorluğu kapsamında getirdiği UEFA Avrupa Ligi Kupası da Çırağan Sarayı’nda düzenlenen iftar resepsiyonunda sergilendi.

Davete katılan isimler arasında 2000 yılında kendi adıyla UEFA Kupası’nı kazanan Galatasaray kadrosunda yer alan Bülent Korkmaz, Hasan Şaş ve Ümit Davala da vardı.

24 yıl aradan sonra yeniden kupaya dokunma şansı bulan 3 eski futbolcu, duygularını basına aktardı.

“UEFA KUPASI HENÜZ GELMEMİŞSE BİR ŞEYLER EKSİKTİR”

UEFA Kupası’nı kazanan takımın kaptanı Bülent Korkmaz, ilk kez bir Türk takımının Avrupa’da kupa kazandığını ve bunun kaderleri olduğunu söyledi.

Korkmaz, kupayı kazanmanın kendileri adına büyük bir onur ve gurur olduğunu söyledi. “Bu kupa henüz Türkiye’ye gelmedi, işin üzücü tarafı da bu. 24 yıldır UEFA Kupası gelmediyse bazı şeyler eksik demektir. Demek ki doğru şeyler yapmışız. Çok acı çektik, çok acı çektik. 4 yıl boyunca şampiyonluğu kazandıktan sonra fedakarlık yaptı, bu “Kupayı getirecek kadar şanslıydık. Hala çok mutluyuz, onurluyuz, gururluyuz. Bu sevgiyi ve saygıyı hala sokaklarda görüyoruz.” dedi.

Kupayı kazanan takımın neslinin mükemmel oyunculardan oluştuğunu vurgulayan Korkmaz, şöyle devam etti:

“Yerli ya da yabancı yok, iyi oyuncular var. Biz de mükemmel oyunculardık. Bir yanda Dünya Kupası’nda boy gösteren Hasan Şaş, diğer yanda Werder Bremen’le şampiyonluk yaşayan Ümit Davala var. Almanya’da çok değerli oyuncular vardı. Taffaril’in kurtardığı pozisyon belirleyici bir an oldu. Bu anlar bazen lehinize, bazen aleyhinize oluyor. Bizim lehimizeydi. Kupayı kazandığımızı zaten kupayı kazandığımızı hissediyorduk. Her yıl bir takımın daha Avrupa kupasını kazanmasını bekliyoruz. Biz sadece Galatasaray değil, Türkiye’yiz: “Biz Türk milletini temsil ediyoruz. Her yıl lig şampiyonu olabilirsiniz ama bu kupayı her yıl kazanamazsınız.”

“KUPA’YA İLK DEFA BU KADAR YAKINLAŞTIM”

Arsenal ile oynanan UEFA Kupası finaline değinen Hasan Şaş, maç sırasında kaptan Bülent Korkmaz’ın omzunun çıktığını belirtti. “Kupaya ilk kez bu kadar yaklaştım. Oynarken kupa böyle görünüyordu. Yasal olarak kazanabilirdik, kaybedebilirdik, o yüzden yasal olarak aldık. Bülent’in omzu çıkıktı, böyle oynadı Maç sonuna kadar ‘Kupayı kazanırsak Bülent’in elinde tutamaz’ dedim.” Maç bitti, Bülent abi 15 kiloluk kupayı tekrar kaldırdı, biz de elinden almaya çalıştık. İlk defa böyle bir şeye bu kadar yaklaşıyordum.” dedi.

Uzatma dakikalarında Arsenalli futbolcu Thierry Henry’nin kafa vuruşunu kurtaran Taffaril’e Hasan Şaş da esprili bir yanıt verdi. “Henry’nin kafa vuruşunda Taffaril Türkiye’ye geldiğinden beri ilk kurtarışını yaptı ve bizi de kurtardı.” dedi.

Kupa töreninin ardından Bülent Korkmaz’ın elinde kupayla tribünleri dolaştığını belirten Ümit Davala, şöyle konuştu:

“Kupa töreninden bir saat sonra kupayı kaldırabildim. Bülent abi öndeydi, biz arkasından koştuk. Taffaril topu kurtarınca ‘Kupa artık bizim’ dedim.’ “Söyledim. Normalde böyle bir geçit töreni yoktur. Ancak bu geçit töreninden sonra kupaya yaklaşıyoruz. Takımda hiç kimse penaltı atışları konusunda heyecanlı değildi. Antrenmanlarda penaltı antrenmanı yapmadık. Kaleci Seamon beklemiyordu Kupaya 3. turdan başladık F.Bahçe ve MKE “İlk turda Ankaragücü katıldı, elendiler. Şampiyonlar Ligi’nden geldik ve ardından kupayı namağlup kazandık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir