FTX Fried'in kurucusuna 25 yıl hapis

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, iflas eden şirketinin müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırmak suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bankman-Fried, yatırımcılara ve borç verenlere yalan söylemekten ve milyarlarca dolarlık kripto para birimini çalmaktan suçlu bulundu.

Bankman-Fried'ın avukatları cezanın 6,5 yılla sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Mahkemede konuşan Bankman-Fried, yatırımcılardan ve çalışanlardan özür diledi.

Bankman-Fried, şöhretinin zirvesindeyken spor ve eğlence dünyasından ünlü isimlerle seyahat etti ve teknoloji dehası imajıyla yatırımcıları FTX'e çekti.

Cezanın açıklanacağı duruşma ilgiyle takip edildi.

Davanın hakimi Lewis Kaplan, Bankman-Fried'ın dava sırasındaki davranışını sert ifadelerle eleştirdi.

Yargıç Kaplan, Bankman-Fried'ın ifadesinde yalan söylediğinin farkında olduğunu ve kendisine emanet edilen parayı başka amaçlarla kullandığının farkında olduğunu belirterek, “Bunun bir suç olduğunu biliyordu.”

Hakim, 32 yaşındaki eski kripto para milyarderinin düzinelerce yatırımcının kaybına neden olmasına rağmen “tek bir pişmanlık kelimesi” kullanmadığını söyledi.

Mevcut yasalara göre Bankman-Fried yaklaşık 100 yıl hapis cezasına çarptırılabilirdi.

New York davasındaki federal savcılar, Bankman-Fried'ın en az 40 yıl hapis cezası alması gerektiğini savundu.

Savcı Damian Williams, kapanışın ardından yaptığı basın açıklamasında, davayı Amerikan tarihindeki en büyük kurumsal dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendirdi.

Erken ayrılabilir miyiz?

Müvekkillerinin ilk kez suç işlediğini savunan avukatları, Bankman-Fried'ın ruhsal sorunlarının da dikkate alınmasını istedi. Avukatlar ayrıca zarara uğrayan yatırımcıların iflas sürecinde paralarının bir kısmını geri alabileceklerini de savundu.

Bankman-Fried'ın cezadan sonraki 13 yıl içinde şartlı tahliyeye hak kazanacağı belirtiliyor.

Yargıç Lewis Kaplan şunları söyledi: “Bu adam gelecekte çok kötü bir şey yapacak konumda olabilir. “Ve bu varsayımsal bir risk değil” dedi.

FTX Kasım 2022'de iflas ettiğinde 8 milyar dolar borcu vardı.

Mahkemede suçlanan diğer kişiler arasında yer alan eski kız arkadaşı ve meslektaşları, alacakları cezanın hafifletilmesi için savcılıkla işbirliği yaparak Bankman-Fried aleyhinde ifade verdi.

Savcılarla iş birliği yapan diğer sanıklar, Bankman-Fried'ın Alameda kripto para ticareti şirketinin bankalardan kredi alamadığı için ilk günlerden itibaren FTX müşteri hesaplarındaki parayı kullandığını gösteren belgeleri sundu.

Bankman-Fried, başından beri FTX'teki kripto paranın başka bir yerde kullanılmadığını belirtse de bu paranın Alameda'nın alacaklılarına borç ödemek, mülk satın almak, yatırım yapmak ve siyasi bağışlar için kullanıldığını söyledi.

Bu dava, kripto para dünyasına olası etkisi nedeniyle yakından takip ediliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir