Fransız polisi, Macron’la tecavüz iddiasıyla ilgili tartışan kadını sorguladığı için özür diledi

Fransız polisi, kadına yapılan ziyaretin “kendisini mağdur olarak tanıtan bu kişiyle iletişime geçmek, ona tavsiyelerde bulunmak ve resmi şikayette bulunmasına yardımcı olmak amacıyla” yapıldığını açıkladı.

REKLAM

Fransız jandarması, tecavüz iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile tartışan bir lise öğrencisini sorguladığı için özür diledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, parlamento seçimleri öncesinde seyahat ettiği ülkenin güneyindeki Tarn bölgesinde öfkeli bir protestocunun tepkisiyle karşılaştı.

18 yaşındaki bir lise öğrencisi, Başkan Macron’a bağırdı: “Neden tecavüz ve kadına yönelik şiddet ile suçlanan erkekleri eyalette yüksek mevkilere ataıyorsunuz?” diye sordu.

Le Parisien gazetesine konuşan Laura isimli kadın, ertesi gün polisin okula geldiğini, dersini yarıda kestiğini ve sorguya çekildiğini söyledi.

Kadın, güvenlik görevlilerinin kendisine tecavüz şikayeti olup olmadığını sorduğunu, ancak konunun Macron’la yapılan diyalogda gündeme geldiğini ve kendisi ile polis arasındaki konuşmayı “korkutucu” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Jandarma yetkilileri, kadına yapılan ziyaretin “kendisini mağdur olarak gösteren bu kişiyle temasa geçmek ve kendisine tavsiyelerde bulunmak ve resmi şikayette bulunmasına yardımcı olmak amacıyla” yapıldığını söyledi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu konuyu görüşmek üzere kendisiyle okulda görüşme kararımız yanlış anlaşıldıysa özür dileriz.”

Kadının cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmenin görüntüleri sosyal medyada geniş çapta paylaşıldı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Bakan Damien Abad hakkında ayrı tecavüz iddiaları ortaya atıldı ve her ikisi de bu iddiaları reddetti.

Macron, her iki bakanın da henüz mahkum edilmediği için masum sayılması gerektiğini söyleyerek masumiyet karinesine dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir