Fransa işsizlik maaşını 18 aydan 12 aya düşürmeyi planlıyor

Başbakan Gabriel Attal, işsizlik yardımlarını 18 aydan 12 aya düşürecek ve vatandaşları bu yardımlardan yararlanmak için daha fazla çalışmaya zorlayacak bir plan üzerinde çalışıyor.

REKLAM

Fransız hükümeti bütçe açığını azaltma hedefine ulaşmaya çalışırken vatandaşların işsizlik yardımlarından yararlanabilecekleri süreyi kısaltmanın ve onları çalışma yaşamına katılmaya teşvik etmenin yollarını arıyor.

Reform neyi amaçlıyor?

Hükümet, işsizlik yardımlarını azaltmaya yönelik daha önceki çabaların insanların işe başlaması için yeterli bir teşvik olmadığına, bu nedenle istihdama katılımın artırılmasına yönelik bir adım atılması gerektiğine inanıyor.

Başbakan Gabriel Attal, işsizlik yardımlarını 18 aydan 12 aya düşürecek ve vatandaşları bu yardımlardan yararlanmak için daha fazla çalışmaya zorlayacak bir plan üzerinde çalışıyor.

Hükümetin konuyla ilgili üzerinde çalıştığı yasa tasarısının sonbaharda Meclis gündemine getirilmesi gerekiyor.

İşveren ve işçi sendikaları bu öneriye şiddetle karşı çıkarken Attal, projenin hazırlık aşamasında yapılacak toplantılarda çalışma dünyası temsilcilerinin kendilerine yeni öneriler sunabileceklerini söyledi.

2023'te yapılacak bir reform, halihazırda yardımın süresinin işgücü piyasası koşullarına bağlı olarak değiştirilmesine izin veriyor. Mevcut yasa, iş fırsatı olması durumunda işsizlik ödeneği süresinin kısalacağını öngörüyor.

Uzun vadeli işsizliğin yaşla birlikte artma eğiliminde olması nedeniyle, son reform özellikle daha fazla yaşlı işçiyi işe almayı hedefliyordu.

Reform neden şimdi gerekli?

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2027'de sona erecek olan beş yıllık görev süresinin sonunda işsizliği yüzde 5'e düşürmeyi hedefliyor.

Mevcut işsizlik oranı yüzde 7,5 ile son 40 yılın en düşük seviyesine yakın olsa da reform çağrılarına öncülük eden Maliye ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, işsizlik oranında yeni bir indirim yapılmadıkça bu oranın çok fazla düşmeyeceği görüşünü dile getirdi. İşsizlik yardımlarına bağlı sosyal yardımlar yapılıyor.

Hükümetin bir diğer önemli hedefi ise Fransa'nın birçok AB ülkesine göre düşük olan istihdam oranını artırmak.

Almanya'da yüzde 77,4 olan istihdam oranı Fransa'da yüzde 68,5'i geçmiyor.

Maliye ve Ekonomi Bakanı Le Maire sık sık istihdamın Almanya seviyelerine getirilmesinin ülkenin genel vergi gelirlerini ve bordro katkılarını artıracağını, bunun da kamu sektörü bütçe açığının önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olacağını savunuyor.

Derecelendirme kuruluşları ve Fransa'nın Avrupalı ​​ortakları, Macron hükümetinin 2023 hedefinin aşılmasının ardından bütçe açığını azaltma hedeflerini karşılama çabalarını yakından izliyor.

Fransa'da işsizlik yardımları

Hükümet, Fransa'daki yardımların diğer AB ülkelerine göre daha cömert olduğu görüşünde.

53 yaşında veya daha genç işsiz bir işçi, 18 aya kadar işsizlik ödeneği, ayrıca iş olmaması durumunda altı ay işsizlik ödeneği alabilir.

Bu süre 53-54 yaş arası çalışanlar için 22,5 ay artı 7,5 ay, 55 yaş üstü çalışanlar için ise 27 ay artı dokuz aydır.

Almanya, Finlandiya, Lüksemburg, Portekiz ve İsviçre gibi diğer Avrupa ülkeleri de süreyi işçilerin yaşına göre düzenlemektedir.

Bazı ülkeler ayrıca insanların daha önce ne kadar süre çalıştıklarını ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin olup olmadığını da dikkate alır.

REKLAM

Fransız İşsizlik Sigortası Kurumu'na göre Fransa'da işsizlik yardımlarının süresi İtalya, Hollanda ve İspanya gibi diğer Avrupa ülkeleriyle hemen hemen aynı ve yaklaşık 24 aya kadar sürebiliyor.

Fransa'da işsizlik yardımı önceki gelirin %57'sini kapsıyor; bu, diğer AB ülkelerindeki uygulamaya benzer bir uygulama.

Ancak diğer ülkeler işsizlik yardımları için daha düşük tavanlar belirlerken, Fransa'da aylık maksimum tutar 8 bin 359 avro.

Bütçe açığı 2023'te rekor seviyeye çıktı

Fransız Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE), geçen yıl ülkenin bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) %5,5'ine ulaştığı konusunda uyardı.

İlginçtir ki bu oran hükümetin beklediğinden oldukça yüksekti. Hükümet geçen yıl için bu oranın yüzde 4,9 olacağını tahmin etmişti.

REKLAM

Fransa'da bütçe açığının GSYH'ye oranının 2022 yılında %4,8 olacağı dikkate alındığında hükümetin bütçe disiplinini sağlayamadığı görülüyor.

Bütçe açığı hükümetin beklediğinin üzerinde çıktı

Hükümet daha önce 2024 yılı için bütçe açığının yüzde 4,1 olacağını öngörmüştü.

Hükümet, yıl ortasında gündeme getireceği yasa tasarısı ile bütçeden 10 milyar avro daha kesinti yaparak açığı kapatmayı ve bütçede ek kaynak yaratmayı hedefliyor.

Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yaptığı açıklamalarda Paris'in 2027 yılına kadar AB içinde euro için kriter olarak bütçe açığını yüzde 3 seviyesinde tutma hedefine ulaşacağının sözünü verdi.

REKLAM

INSEE'nin yayınladığı raporda, 2023 yılının son çeyreğinde kamu borcunun GSYİH'nın yüzde 110,6'sına tekabül ettiği açıklandı.

Kovid-19 salgını ve ekonomik daralma

Fransa'da hükümet, artan bütçe açığının temel nedeni olarak Kovid-19 salgını sırasında yaşanan ekonomik krizi ve şirketlerin iflas etmesini önlemek için sağlanan mali yardımları gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir