Fransa Cumhurbaşkanı Macron ‘destekli ölüm’ yasasını çıkarmaya hazırlanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “yardımlı ölüm”ü yasallaştıracak yeni bir yasa tasarısını duyurdu.

REKLAM

Tasarı, ülkede ilk kez, ölümcül hastalığı olan yetişkinlerin ölümcül ilaçlar almasına olanak tanıyacak.

Bugün La Croix ve Liberation gazetelerinde yayınlanan bir röportajda Macron, yeni yasanın “kısa veya orta vadede” ölümü beklenen tedavi edilemez hastalıklardan muzdarip yetişkinlerin yanı sıra “tedavi edilemez” fiziksel veya psikolojik acı”.

Macron, söz konusu yasanın “tıbbi yargının rol oynadığı, kesin kriterlerle tanımlanan bir yol” sağlamayı amaçladığını söyledi.

Özellikle ölümcül kanser türleriyle karşı karşıya kalan insanlardan örnekler veren Macron, bu kişilerden bazılarının daha önce yurt dışına çıkarak hayatlarına son vermek istediklerini söyledi.

Zihinsel kapasite ve kişinin kendi fikrini oluşturma becerisine sahip olduğunu vurgulayan Macron, “Denemeye yalnızca 18 yaş ve üzeri, fikrini ifade edebilen kişiler katılabilecek, ciddi psikiyatrik bozuklukları ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler katılabilecek.” Bu sürece dahil edilmeyecektir.”

Başkan Macron, “yardımlı ölüm” sürecine girmek isteyenlerden 48 saat sonra kararlarını yeniden teyit etmelerinin isteneceğini, ardından en fazla iki hafta içinde bir sağlık ekibinden (uygunluklarına ilişkin) yanıt almaları gerektiğini vurguladı. . .

Yeni yasaya göre, sağlık ekibinin yapacağı değerlendirme sonrasında doktora, öldürücü ilaç için 3 ay geçerli reçete yazma yetkisi verilecek.

Macron, insanların ilacı evde, huzurevinde veya sağlık kuruluşunda alabileceğini söyledi.

Eğer fiziki durumları tek başına yapmaya imkan vermiyorsa kendi seçecekleri bir kişiden, doktordan ya da hemşireden yardım alabilirler.

Macron, yeni tasarıda “ötenazi” veya “tıbbi yardımlı intihar” gibi terimler yerine, basit ve insani olduğu için “yardımlı ölüm” (yardımlı ölüm) ifadesinin kullanılacağını söyledi.

“Doktor destekli intihar”, hastaların, öldürücü bir içecek veya doktor tarafından belirli kriterleri karşılayan kişilere reçete edilen ilacı kendi özgür iradeleriyle alması anlamına geliyor.

Ötenazi ise, bir doktorun veya başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısının, belirli kriterleri karşılayan hastalara, istekleri üzerine öldürücü bir enjeksiyon uygulamasıdır.

Macron, yasanın uygulanmasına ilişkin bir tarih vermedi ve yasanın Mayıs ayında ve son aylarda başlayacak yasama sürecini takip edeceğini söyledi.

2016 tarihli bir Fransız yasası, doktorların ölümcül hastaları ölmeden önce sakinleştirmesine izin veriyor, ancak yardımlı intihara ve ötenaziye izin vermiyor.

Bazı Fransız hastalar daha fazla seçeneğe sahip olmak için diğer Avrupa ülkelerine seyahat ediyor.

Yardımlı intihara Portekiz ve komşu İsviçre’de izin verilmektedir.

Ötenazi, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve İspanya’da halihazırda belirli koşullar altında yasallaştırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir