Filistin: İsrail, Gazze’ye saldırmak için asılsız haberler üretti

Filistin Dışişleri Bakanlığı, 7 Ekim’de İsrail helikopterinin İsrail’e sızan Hamas üyelerine ateş açarken sivilleri vurduğunun ortaya çıkmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İsrail basınında yer alan haberlere göre, polis soruşturmaları sonrasında İsrail helikopterinin, 7 Ekim’de Gazze sınırındaki İsrail şehirlerine sızan Hamas üyeleriyle birlikte bölgede düzenlenen festivale katılan sivillere ateş açtığı ortaya çıktı. Bu, İsrail polisinin ve ordusunun herkesi öldürdüğü anlamına geliyor.” “Bunun olmasına izin veren Hannibal Protokolü yürürlüğe konuldu ve yerleşimlerin bulunduğu bölgede büyük bir yıkım gerçekleştirildi.”

Açıklamada, soruşturma sonucunda İsrail basınında 7 Ekim’de bölgede meydana gelen yıkım ve ölümlere ilişkin haberlerin, özellikle de bombalanan evlerdeki yangınları gösteren fotoğraf ve videoların asılsız olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. .

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, medya, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ve devlet başkanlarına konuyu ele almaları, İsrail basınında çıkan haberleri dikkate almaları ve pozisyonlarını buna göre gözden geçirmeleri çağrısında bulunuldu.


Netanyahu’nun açıklaması

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını “gerçeğin tamamen tersine çevrilmesi” olarak savunan Netanyahu, söz konusu açıklamayla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı hedef aldı.

Netanyahu, “Geçmişte Holokost’un varlığını inkar eden Ebu Mazen (Abbas), bugün ‘Hamas katliamı’nın varlığını da inkar ediyor ve bu kabul edilemez.” dedi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın, Netanyahu’nun bu açıklamasından kısa bir süre sonra söz konusu açıklamayı sosyal medya hesaplarından kaldırdığı görüldü.

Haaretz gazetesinin dünkü haberinde, polisin yürüttüğü soruşturmada, İsrail helikopterinin 7 Ekim’de İsrail’e sızan Hamas üyeleriyle birlikte bölgede düzenlenen müzik festivaline katılan sivillere ateş açtığını okuduk. Festivalde 364 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Hannibal Protokolü, ordunun bir askerin kaçırılmasını önlemek için gerekli her türlü tedbiri almasına ve kaçırılan kişiyle birlikte onu kaçıran kişiyi de öldürmesine izin veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir