Fed, faizi 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı

Amerikan Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı

ABD Merkez Bankası (Fed) hedefin üzerindeki enflasyonla mücadele adına, politika faizini 25 baz puan artırdı. Faizler böylece 2022’den beri 11. kez artırılarak, 22 yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Analistlerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşen son çeyrek puanlık artış, Fed’in yükselen fiyatlara tepki olarak geçtiğimiz mart ayında başlatılan parasal sıkılaştırma kampanyasının bir devamı olarak gerçekleşti.

Politika faizi yüzde 5,25-5,50 aralığına çıktı

Temmuz ayı toplantısında alınan kararda, çeyrek puanlık artışın temel borç verme oranını yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 aralığına yükseltildiği belirtilirken, daha fazla faiz artışına da açık kapı bırakıldı. 

Öyle ki, karar metninde enflasyonu düşürmek için ilave sıkılaştırmanın ölçüsünün değerlendirileceği belirtildi. Ayrıca faiz kararı sonrası konuşan Fed Başkanı Jerome Powell önümüzdeki dönemde gerekirse daha fazla sıkılaşmaya gidebilecekleri mesajını verdi.

Faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) haziran ayında faizleri sabit tutma kararı alırken benzer bir dil kullanmıştı. 

‘Yumuşak iniş’

Bu arada, işsizlik tarihi düşük seviyelere yakın seyrederken, ilk çeyreğe ilişkin ekonomik büyüme, dirençli tüketici harcamaları verileriyle keskin bir şekilde yukarı yönlü revize edildi.

Olumlu ekonomik haberler, Fed’in faiz oranlarını artırarak enflasyonu düşürmeyi başarırken resesyondan ve işsizlikte artıştan kaçındığı “yumuşak iniş” olarak adlandırılan sürecin gerçekleşme ihtimalini artırıyor. 

Oxford Economics’in baş ABD ekonomisti Ryan Sweet müşterilerine gönderdiği bir notta, “Powell’ın ek faiz artırımlarının masadan kalkmadığına işaret etmesi ihtimali yüksek,” dedi.

Avrupa Merkez Bankası baskı altında

Avrupa Merkez Bankası ise bugün Frankfurt’ta toplanarak Euro Bölgesi’nde faiz oranlarının ne kadar yükseltileceğine karar verecek.

Bankanın başkanı Christine Lagarde, ipotekli kredisi olan ya da araba satın almak isteyenlerin borçlanma maliyetlerinde yeni bir artış yaşanacağına dair ipucu vermişti. 

Enflasyon hala bankanın görmek istediğinin çok üzerinde seyrederken, ABD Merkez Bankası’nın faizleri bir kez daha artırma kararından bir gün sonra AMB’nin ne kadar daha ileri ve hızlı gitmeyi planladığı sorusu gündeme gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir