EES ve ETIAS: Schengen Bölgesi’ne giriş yapacak yolculara yönelik değişiklikler 1 yıl ertelendi

Schengen bölgesine giren yolculara yönelik 2022 yılında yapılması planlanan iki önemli yenilik olan EES ve ETIAS programları bir yıl ertelendi.

REKLAM

Schengen bölgesine giren yolculara yönelik 2022 yılında yapılması planlanan iki önemli yenilik olan EES ve ETIAS programları bir yıl ertelendi. Gelişmiş pasaport tarama sistemi ve turistlere yönelik 7 avroluk vize ücretinin 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyordu.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının 2022’den itibaren Schengen bölgesine girebilmeleri için 7 avroluk başvuru formu doldurmaları gerekecek.

Giriş-Çıkış Sistemi (EES) ve ETIAS programlarının yürürlüğe girmesinin ertelenmesi kararı, Avrupa havalimanlarının personel sıkıntısı, grevler ve yoğun bir tatil dönemiyle kaos içinde olduğu bir dönemde geldi.

AB ve Schengen bölgesine seyahatle ilgili bu iki değişikliğin 2020 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyordu ancak pandemi nedeniyle 2022 yılına ertelendi.

EES’in Mayıs 2023’te, ETIAS’ın ise Kasım 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yürürlüğe girecek olan EES sistemi, AB sınırlarında “geliştirilmiş pasaport taraması” anlamına geliyor. Yani pasaportların sadece kimlik verileri değil, giriş çıkış tarihleri ​​de incelenecek.

Dolayısıyla AB üyesi olmayan vatandaşların blokta vize almadan geçirebilecekleri süreyi sınırlayan “90 gün kuralının” uygulanması bu sistem kapsamında daha sıkı kontrol edilecek.

Bu uygulama, AB vatandaşı olmayan ancak herhangi bir AB ülkesinde oturma izni bulunan kişiler için geçerli değildir.

Kısaca ETIAS olarak bilinen Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi, yeni uygulamanın amacını AB’de “güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerinin önlenmesine yardımcı olmak” olarak tanımlıyor.

ETIAS sistemi, turistler, ziyarete gelen aile üyeleri ve diğer kısa süreli çalışanlar gibi AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişiler için geçerli olacak.

Bu sistem, ziyaretçilerin vize için ön kayıt yaptırmasını ve 7 euro tutarında bir ücret ödemesini gerektiriyor. Vize üç yıl süreyle geçerli olacak ve birden fazla seyahat için kullanılabilecektir.

Her iki sistem de İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada gibi herhangi bir AB ülkesinin vatandaşı olmayan kişileri kapsıyor ve yalnızca AB’nin dış sınırlarında geçerli olacak. Bu uygulama Schengen dahilindeki seyahatlerde kullanılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir