Dünya Ekonomik Forumu nedir ve neden önemli?

Davos’a karşı olanlar, Davos zirvesi de dahil olmak üzere örgütün toplantılarının büyük şirketlere para yatırımı yaparak hükümetlere baskı yapma fırsatı sunduğunu söylüyor.

REKLAM

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta başladı. Yılın diğer zamanlarında Davos, İsviçre Alpleri’ndeki popüler bir kayak merkezi olması dışında pek iyi değildir.

Ancak Ocak ayında bir hafta boyunca, küresel elitlerin Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yıllık toplantısı için bu küçük dağ kasabasında toplanmasıyla dünyanın ilgi odağı haline geliyor.

Türkiye, Davos’u, 2009 Davos zirvesine dönemin başbakanı olarak katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın moderatöre öfkeyle oturumu terk etmesiyle tanıdı.

Peki Dünya Ekonomik Forumu ya da yaygın adıyla Davos neden bu kadar önemli?

Dünya Ekonomik Forumu nedir?

WEF, 1971 yılında İsviçreli-Alman ekonomist ve profesör Klaus Schwab tarafından siyasi, sosyal ve ekonomik konularda küresel işbirliğini teşvik etmek amacıyla kuruldu.

Merkezi Cenevre yakınlarında bulunan bu uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluşun amacı, küresel sorunlara çözüm bulmak için kamu ve özel sektörü bir araya getirmektir.

Davos şehri, elli yıl önce ilk WEF toplantısına ev sahipliği yaptığından bu yana her yıl yıllık toplantının merkezi haline geldi. Dünya Ekonomik Forumu da Davos olarak anılmaya başlandı.

Davos’a kimler katılacak?

Donald Trump, Greta Thunberg ve Elton John’un ortak noktalarının ne olduğunu düşünüyorsunuz? muhtemelen hiçbir şey ama hepsinin ortak noktası Davos’a gitmiş olmaları.

Davos’un en benzersiz yanlarından biri de katılan insanlardır. Her ne kadar dünyadaki ayrıcalıklı %1’lik kesime yönelik bir forum olarak sıklıkla eleştirilse de, aynı zamanda insanların bu güçlü elitleri küresel ölçekte değişim yaratmak için baskı altına almaya ve etkilemeye çalıştığı bir yerdir.

Davos’a dünya başkanlarının yanı sıra iş dünyasından liderler ve girişimciler, önde gelen düşünürler ve akademisyenler, STK ve insani yardım sektörünün başkanları, yenilikçiler, medya, sivil toplum, tüm inançlardan aktivistler ve hatta ara sıra ünlüler de katılıyor.

Resmi davetli listesi genellikle yaklaşık 2.000-3.000 katılımcı ve konuşmacıdan oluşur. Ancak asıl toplantıyı onbinlerce kişi takip ediyor.

Şirketler ve hatta ülkeler ve bölgeler kendilerini tanıtabilirler

Burası aynı zamanda şirketlerin, hatta ülkelerin ve bölgelerin konseptlerini ve hizmetlerini satmak veya yatırım çekmek için stantlarını kurdukları yerdir.

Davos’un ana caddesi olan Promenade boyunca, firmaların ziyaretçileri karşılamak, toplantılar düzenlemek ve benzeri amaçlarla elçilik kurmak için yer kiralayabilecekleri stantlar bulunuyor.

Öte yandan Davos’u eleştirenler de var.

Hükümetlere baskı yapma fırsatı

REKLAM

Davos’a karşı olanlar, Davos zirvesi de dahil olmak üzere örgütün toplantılarının büyük şirketlere para yatırımı yaparak hükümetlere baskı yapma fırsatı sunduğunu söylüyor.

Dünyanın zengin ve güçlülerinin sohbet mekanı olabilir ancak Davos, küresel ölçekte tartışma ve tartışma için eşsiz bir forumdur ve 50 yıllık tarihi boyunca bazı önemli başarılara imza atmıştır.

1988 toplantısında imzalanan ve Davos Deklarasyonu olarak bilinen anlaşma, Türkiye ve Yunanistan’ın silahlı çatışmanın eşiğinden çıkmasına yardımcı oldu.

Yine 1992 yılında Nelson Mandela ve Güney Afrika Devlet Başkanı FW de Klerk, Davos’ta ilk kez uluslararası sahneye birlikte çıkarak ırkçılığı sona erdirme yolunda önemli bir adım attılar. İkili ertesi yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

2000 yılında Davos’ta Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (Gavi) kuruldu ve o zamandan beri milyonlarca insanın aşılara erişimini iyileştirdi. Kuruluşundan bu yana dünya çapında 760 milyon çocuğun aşılanmasına katkıda bulunmuştur.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir