Diyarbakır ve Mardin'deki yangının kaynağı ortaya çıktı! Acı haber: Ölü sayısı 15'e çıktı

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Köksalan kırsal mahallesinde 20 Haziran gecesi çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle Mardin'in Mazıdağı İlçesi Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerine taşınarak yerleşim alanlarına sıçradı; Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Sinan Deviren, Kerime Erdenli ve Fadıl Demir hayatını kaybetti. Ayrıca yangında 556 koyun telef oldu, 250 yaralı hayvan ise sahiplerinin izniyle kesilmek üzere Et ve Süt Enstitüsü'ne gönderildi. Bölgede 120 hayvan veteriner hekimler tarafından tedavi edildi.

3 YARALIDAN BİRİ KURTARILAMADI

Diyarbakır'da 8 bin 100 dönüm, Mardin'de ise 7 bin dönüm hasara yol açan yangında, toplam 5 bin 450 dönüm ekili alan yandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yangınla ilgili çalışmalarını sürdürürken, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yaraların tedavisi için Diyarbakır Valiliğine 3 milyon lira, Mardin Valiliğine ise 2 milyon lira aktarıldığını açıkladı. Yangının nedenlerine ilişkin Çınar Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma sürüyor.

Yangından etkilenen 73 kişi taburcu edilirken, 3'ünün tedavisi devam eden Zekiye Erdenli, Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Erdenli'nin naaşı, Çınar İlçesi Yazçiçek Mahallesi'nde toprağa verildi.

Zekiye Erdenli

YANGININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

Ancak yangının nedenlerine ilişkin inceleme kapsamında bilirkişi heyeti, yangın alanını inceleyerek rapor hazırladı. Hazırlanan raporda; Köksalan ilçesinde çıkan yangının, sigortalı şalterin elektrik direğine sigorta yerine iletken tele sarıldığı, iletken telin koparak yerdeki çimleri ateşe verdiği, uzandığı belirlendi. Şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın geniş bir alana yayıldı. Başsavcılık raporu yetersiz bularak ayrıntılı olarak hazırlanmasını ve delillerle birlikte sunulmasını talep etti. Soruşturma hazırlanan rapora göre modellenecek.

BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı da yaptığı açıklamada, “Çiftçilerimizin kayıp ve zararlarının tespitine yönelik çalışmalar tamamlandı.” dedi. Dedi.

Bakan Yumaklı açıklamasında şunları söyledi:

“Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nda meydana gelen yıkıcı yangının çıkmasından bu yana Bakanlığımız il ve ilçe müdürlükleri personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye gönderildi.

Çiftçilerimizin uğradığı kayıp ve zararları tespit eden çalışmalar da tamamlandı.

Diyarbakır'da;

Çınar İlçesi'ne bağlı Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçeki Mahallesi ve Ağaçsever Mahallesi'nde 6 bin 789 dekarı anız, 1 bin 111 dekarı hasat edilmemiş tahıl olmak üzere 7 bin 900 dekar tarım arazisinin yandığı belirlendi. Ayrıca 1 traktör ve 14 sulama sistemi de yandı.

Köksalan ilçesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, tedavi edilemeyen ağır yaralı 83 koyun ise kesim için Et ve Süt Kurumu'na gönderildi. ESK bu hayvanları sahiplerinden nakliye primi ödeyerek satın aldı. 190 hayvan tedavi edildi.

Mardin'de;

Yetkinler ve Yücebağ mahalleleri ile Mazıdağı ilçesine bağlı Kelek mezrasında 7 bin dönüm tarım arazisinin yandığı belirlendi. Bunun 4.000 dekarını hasat edilmemiş tahıl alanları, 3.000 dekarını ise anız oluşturmaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin bazı sulama ekipmanları da kaybolmuştur. Mardin'de ekiplerimize herhangi bir hayvan kaybı bildirilmemiştir ve tespit edilmemiştir.

İl ve ilçe yönetimlerimiz tüm personeliyle bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize destek olmaya devam edecek.

Ayrıca yanan alanlardaki biyoçeşitliliğimizin hızla onarılabilmesi ve alanın daha da zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip olabilmesi için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bölgede hem rehabilitasyon çalışmaları hem de yaban hayatı geliştirme faaliyetleri yürütülecek.

Devletimiz tüm yetkili kurumlarıyla bölgedeki yaraları sarmaya devam edecektir.

Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Rusya'da sonraki saldırılar: Önce polise, ardından kiliseye ve sinagoga saldırdılar!  Ölü ve yaralılar varRusya'da sonraki saldırılar: Önce polise, ardından kiliseye ve sinagoga saldırdılar! Ölü ve yaralılar var
DEM vekiline vatandaşlar tepki gösterdiDEM vekiline vatandaşlar tepki gösterdi
Görevden alınan hakime skandal suçlama!  Büyücülere danıştı ve karar verdi...Görevden alınan hakime skandal suçlama! Büyücülere danıştı ve karar verdi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir