Civanperçemi Nedir, Ne İşe Yarar? Civan Perçemi Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?Şifalı bitkiler içerisinde oldukça özel bitkiler içerisinde bulunan bu bitki; Antik Yunanlılara dayanan tarihiyle bilinmektedir. İnsanoğlunun kullanmış olduğu ilk medikal bitki şeklinde literatürlere geçen civanperçemiyle yapılan civanperçemi merhemi, yağı, hapı, esansları ve çayı da kullanılmaktadır. 

Civanperçemi Nedir?

Civanperçemi özellikleri; 

– Cumarine, tanen, cumarine gibi antioksidan bileşimlerine sahip olan civanperçemi, kendisine özgü bir kokuya sahiptir. Bununla beraber yeni açan çiçekleri ile körpe yaprakları kullanılmaktadır.

– Papatyagiller ailesine ait bitki olan bu bitkinin 80 adet türü bulunur.

– Civanperçemi her türlü toprakta basit bir şekilde yetişebilir. Bununla beraber bir baharat şeklinde kullanılabilir.

– Pinen, seskiteren, sineol, azulen, limonen, borneoli gibi mavi rengine sahip uçucu asitleri taşıyan civanperçemi potasyum bakımından zengindir. 

– Çok yıllık bitki olarak bilinen civanperçemi otu; kırmızı ve beyaz renkli olup tek dallı dik gövdeye ve yumuşak tüylü yapraklara sahiptir. 

– Gölgede kurutulup saklanan civanperçemi, köküyle çıkarılarak, bahçede yetiştirilebilir.

– Her bölgeye değişik sahip olan civanperçemi, ülke çapında 40 değişik türü yetişir. 

Civanperçemi Nedir, Ne İşe Yarar Civan Perçemi Faydaları Nelerdir, Nasıl TüketilirCivanperçemi Ne İşe Yarar?

Civanperçemi; kadın rahatsızlıklarına yararlarıyla ön planda olmaktadır. Bununla beraber adet düzensizliği yaşayan kadınlar açısından sık sık kullanılmalıdır. Bunun dışında; 

– Civanperçeminin rahmi güçlendirerek, kasıklarda oluşan ağrıyı hafifletmesiyle pek çok kadın adına kurtarıcı özelliğe sahiptir.

– Birçok kadının regl ağrısını azaltan özelliğe sahiptir. 

– Bitkisel öneriler içerisinde yer alan civanperçemi otu, kadınların adet ağrısını hafifletecek olan doğal metottur. 

– Civanperçemi bitkisi; hazımsızlık, mide hastalıkları, öksürük gibi sorunların etkisini azaltır.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi bitkisinin faydaları aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

– Sinir sistemini ve sinirleri güçlendirdiği bilinen civanperçemi bitkisi; ateş düşürme ve iştah açma gibi özelliklere sahiptir. 

– Civanperçemi ile yapılan çay; mide hastalıkları, ateş, öksürük, hazımsızlık, soğuk algınlığı gibi sorunların etkisini en aza indirmeye destek olur. 

 – Kadınların depresif, sancılı ve agresif bir şekilde geçen adet dönemlerinde yatıştırıcı bir etkisi ile rahatlamaya katkı sağlayacaktır. Menopoz öncesinde ve sonrasında yaşanan hastalıkların ve adet gecikmelerinin tedavisi adına yardımcı olabilmektedir. 

– Kadın üreme organları adına da bu bitkiden çok fazla faydalanılır. Bununla beraber türlü rahim hastalıkları, genital hastalıklar, yumurtalık iltihapları adına da civanperçemi bitkisi ile yapılan çayın çok fazla olumlu etkisi bulunmaktadır. 

– Basur sorunu adına civanperçemi bitkisinin haşlanarak suyu içilmesiyle basurun küçülmesine destek olur. 

Civanperçemi Nedir, Ne İşe Yarar Civan Perçemi Faydaları Nelerdir, Nasıl TüketilirCivanperçemi Nasıl Tüketilir?

Cİvanperçemi bitkisi ile çay hazırlanmaktadır. Civanperçemi bitkisi çay ile tüketilmesi mümkündür. Bununla beraber civanperçemi çayı adına bir tatlı kaşığı civanperçemi bitkisi, bir bardak kaynamış içme suyu içerisine atılır.

Çay hazırlandıktan sonra ağzı kapatılarak 3- 5 dakika arasında demlenmeye bırakır. Ardından çay süzülerek soğuması beklenir ve içilir. Bu çayı tüketmek isteyen hanımların, adet döneminin başlangıcından 3 gün önce kullanmaya başlaması gerekir. 

Civanperçemi Zararları Nelerdir?

Civanperçeminin zararları;

– Cilt alerjisine sebep olabilir.

 – Gebelik esnasında kullanılması sakıncalı olabilir. Kedi Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kedi Otu Ne İşe Yarar? Kedi Otunun Az Bilinen Faydaları

Kedi Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kedi Otu Ne İşe Yarar? Kedi Otunun Az Bilinen Faydaları
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir