CeBIT 2017 son teknoloji ürünleri tanıtıyor

Dünyanın en büyük bilişim fuarı olan CeBIT 2017, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlendi.

Dünyanın en büyük bilişim ticaret fuarı olan CeBIT 2017, Almanya’nın Hannover kentinde düzenleniyor. Son teknoloji insansız hava araçlarının tanıtıldığı fuarda, araçların gelecekte kuşbakışı görüntü toplamaktan çok daha fazlasını yapacağı gözler önüne serildi.

Minyatür bir petrol platformu olan CeBIT İHA parkında, insansız hava araçlarının son modeli tanıtılarak, geleceğin artık hızla değil, işlevsellik ve verimlilikle taçlandırılacağını gösterdi.

Intel çalışanı Matthias Beldzik: “Sanayi ve denetim uçuşları kesinlikle büyüyen bir pazar. Burada arkamızda kalanlar, geçiştirilmesi kolay olmayan endüstriyel yapı modelleri. Bu nedenle havada güçlü ve güvenilirdir. IHA uzantısı“İnsana ihtiyacımız var” sözleriyle konuya açıklık getirdi ve şunları ekledi:
“Kameralar gelişiyor, dronlar hafifliyor. Alıcılar her geçen gün daha iyi ve daha hafif hale geliyor. Böylece aracın havadaki ömrü uzar. İnsansız hava aracı verileri de daha etkili, anlaşılır ve detaylı.”

CeBIT 2017’de insansız hava araçlarının yanı sıra Nesnelerin İnterneti de önemli bir rol oynuyor. İnsansı robotların yanı sıra insan-robot işbirliği de dikkat çekiyor. Bir Alman yapay zeka araştırma şirketi tarafından CeBIT’te geliştirilen teknolojiler de beğeni topladı. Anahtar kelime hibrit teknolojisi. Farklı alanlarda aynı anda çalışan, işbirlikçi senaryonun üç boyutlu sanal temsilinde robotları gerçek zamanlı olarak manipüle etmenize olanak tanıyan bir sistem.

Saarbrücken araştırma merkezinin laboratuvarında bulunan robot, 500 km mesafedeki Hannover’den kontrol edilebiliyor. Gerçeklik ve sanal gerçekliğin karışımından oluşan sistemde, farklı alanlardan çalışma arkadaşları başka bir yerde bulunan robotlara kumanda edebilecek.

Burası Hannover, ancak İsviçre’nin Sion şehri, kendi posta ofisi Swiss Mail Bus PostAuto ile ilk özerk şehir içi otobüs hattını başlattı. Pilot proje geçen yıl başladı. Zion şehir merkezinde 9 ay boyunca iki otobüste 16 bin yolcu taşındı. Test aşamasında vericide bazı kusurlar keşfedilse de sensörler, otobüslerin açık trafikte sorunsuz bir şekilde gezinmesine yardımcı oluyor.

Siber güvenlik teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Sophos, günlük hayatımızda kullandığımız akıllı ürünleri Nesnelerin İnterneti üzerinden birbirine bağlamanın olumsuz etkilerini araştırdı.

Şirket, CeBIT’te açtığı “Av Evleri” adlı standıyla Almanya’nın 120.000 akıllı evinin ne kadar savunmasız olduğunu gözler önüne serdi.

Avlanan Evler Projesi, Güvenlik Uzmanı Marco di Filippo: “Burada akıllı binalarda konfigürasyon hataları olduğunu göstermek istedik. İnsanların kullandığı Nesnelerin İnterneti sürekli çevrimiçi ve bu böyle olmamalı yoksa güvenlik ayarları artırılmalı” dedi.

Aydınlatma, ısıtma sistemleri, hatta güvenlik kameraları ve yangın alarmları akıllı evlerin olmazsa olmazı. Sıkı önlemler alınmazsa tüm bu ayarlar devre dışı bırakılabilir veya bilgisayarda kötü amaçlar için kullanılabilir.

İlki 30 yıl önce düzenlenen CeBIT, bu yıl 70 ülkeden 3.000 katılımcı ile 24 Mart’a kadar dünyanın dört bir yanından 200.000 ziyaretçiye yeni teknolojileri sergileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir