Çağlayan Adliyesi’ndeki terör saldırısında 90 gözaltı

İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki polis kontrol noktasına düzenlenen terör saldırısına ilişkin soruşturmada dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Ekipler, saldırının ardından müdahale ederek 67 adrese operasyon düzenledi. İkitelli, Küçükçekmece, Sarıyer Armutlu Mahallesi, Beyoğlu Okmeydanı ve Esenyurt başta olmak üzere birçok yerde dünden bu yana devam eden operasyonlarda gözaltına alınan şüpheli sayısı 90’a yükseldi.

Adalet Sarayı C Kapısı önündeki polis kontrol noktasına düzenlenen saldırı girişiminin faillerinin Esenyurt’tan metrobüsle adliyeye geldikleri belirlendi.

Aralarında kadınların da bulunduğu 2 teröristten 48 tabanca mermisi, 56 plastik kelepçe, bomba görünümlü cihaz, bandajlar, örgütsel pankart ve 2 biber gazı ele geçirildi ve bunlar kontrol noktasında polis tarafından etkisiz hale getirildi.

Dün bir vatandaşın ölümüne ve 3’ü polis 6 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıda etkisiz hale getirilen iki teröristin DHKP/C üyesi olduğu ortaya çıktı.

NÖTRLEŞTİRİLEN TERÖRİST EMRAH YAYLA’YA İLİŞKİN YENİ DETAYLAR

Ancak etkisiz hale getirilen teröristlerden Emrah Yayla hakkında yeni bilgilere ulaşıldı.

23 Kasım 2021’de Emrah Yayla hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan dava açıldığı öğrenildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Yayla, 21 Haziran 2023’teki karar duruşmasında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yayla’nın, ikamet ettiği yere en yakın polis karakolunda imza şeklinde adli kontrol tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağı getirilen dosyası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Tüm duruşmalara katılan ve tutuksuz yargılanan Yayla’nın davasının temyiz aşamasında olduğu öğrenildi.

Öte yandan İstanbul Başsavcılığı, 2022 yılında Yayla hakkında örgüt faaliyetleri nedeniyle “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ayrı bir soruşturma yürütmüştü.

8f7cdfca67d714af265f9201dbecc2f3

Soruşturma sonucunda Yayla hakkındaki suçlamanın, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava dosyasının dönemlerini kapsadığı değerlendirildi.

Yayla’nın 2021 yılında bir komisyonda yaptığı konuşmanın “sempati” belirtisi olduğu ve bu durumun tek başına örgüt üyeliği suçu kapsamına girmediği gerekçesiyle soruşturmaya devam edilmemesi kararı verilmiş, dosyanın açılan davayı tekrarladığı belirtildi.

İTİRAFÇI KERİM KAYA, YAYLA’YI BELİRTTİ

Yürütmeme kararında, terör örgütü DHKP/C’ye yönelik soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın terör suçundan arananlar listesinde gri kategoriye giren Kerim Kaya’nın gözaltına alındığı belirtildi. Tutuklu tanık koruma programında yakalandıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılmaktadır.

Kararda, Kaya’nın 245 kişiyi tespit ettiği ve bunlardan biri olan Emrah Yayla hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada Yayla’nın kendisi hakkındaki ifadeleri kabul etmediği, yaklaşık 14 yıl cezaevinde kaldığı, tahliye edildikten sonra hasta tutukluların özgürlüğü için kurulan komitede konuşmacı olarak yer aldığı belirtildi.

“ÖRGÜT İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİNİZİ BİLİYORUM”

Kararda MMD’nin Emrah Yayla ile ilgili açıklamaları da yer aldı.

MMD, Yayla’ya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Yayla, geçmişte DEV-Genç’te faaliyet gösterdiğini, ayrıldıktan sonra DEV-Genç için faaliyetlerde bulunacağını, örgütten kopmayacağını söyledi. örgütten kopmamamız gerektiğini, bu kişinin serbest kaldıktan sonra tekrar örgütte çalışacağını biliyorum.” dedi.

Kararda, Yayla hakkında 2007 yılında Adana Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Emrah Yayla’nın, terör örgütü DHKP/C ile bağlantılı olduğu bilinen ve “6 Hak” adlı örgütte faaliyet gösterdiği tespit edilen bir kişi olduğu belirtildi. ve hukuk sektöründe faaliyet gösteren Özgürlükler Cephesi (HÖC) ile Nisan ayında bir kişinin tutuklandığı, 2007’de ise bir kişinin yakalandığı bildirildi.

Adana Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamenin ayrıntılarına yer verilen kararda, Yayla’nın sırt çantasında ve arabasında bomba yapma cihazları ve patlayıcı maddeler ele geçirildiği, Yayla’nın evinde de patlayıcı maddeler bulunduğu belirtildi. Yayla’nın Adana’da görüştüğü bir kişi.

Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sevdiğiniz kişinin içini ısıtacak Sevgililer Günü hediyeleriSevdiğiniz kişinin içini ısıtacak Sevgililer Günü hediyeleri
Adaylığı tartışılan Lütfü Savaş'tan açıklama: SaklanmayacağımAdaylığı tartışılan Lütfü Savaş’tan açıklama: Saklanmayacağım
Firma sahibi Sedat Ocakçı ve eşi kaçarken yakalandıFirma sahibi Sedat Ocakçı ve eşi kaçarken yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir