Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri baharı yeni etkinliklerle karşılıyor! – SANAT VE KÜLTÜR

Borusan Contemporary, Nisan ayında farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik eğlenceli ve eğitici atölye etkinlikleri sunmaya devam ediyor. Nisan ayındaki atölyelerde çocuklar renkleri keşfedecek, üç boyutlu çalışmalar yapacak ve Perili Köşk'ü yeniden tasarlayacak.

Borusan Contemporary'nin farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik atölye çalışmaları, genç sanatseverlere hem eğlenebilecekleri hem de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam sunuyor. Nisan programı kapsamında çocuklar, DC Art ve workshoppicolo gözetiminde renk kavramına odaklanacak, üç boyutlu çalışmalar yapacak, optik illüzyonlarla yaratıcı çalışmalar üretecek ve Perili Köşk'ü yeniden tasarlayacak.

Renk kavramına odaklanacaklar

6-8 yaş grubu için 6 Nisan Cumartesi günü saat 11:00'de yapılacaktır. Duyguların renkleri Atölye Dijital Mitolojiler sergi programıyla başlayacak. Atölyede çocuklar, Yağız Özgen, Peter Zimmerman ve Hans Kotter'ın sergide yer alan çalışmaları üzerinden renk kavramına odaklanacak. Sıcak ve soğuk renklerin yanı sıra ana ve ara renklerin keşfedilmesiyle devam edecek atölyenin üretim aşamasında çocuklar, gün içinde yaşadıkları farklı duyguları, dışavurumcu sanat tekniğiyle renkler ve çizgiler kullanarak görselleştirecek ve soyut resimler oluşturacak. Bu atölyeye katılan çocukların okuma ve yazma becerisini kazanmış olmaları beklenmektedir.

Üç boyutlu harita hazırlayacaklar

6 Nisan Cumartesi saat 8-12 yaş grubu için saat 13.00'te gerçekleştirilecektir. Keşfedilecek yerler Atölyede çocuklar, sanatçı Ilgın Seymen'in “Dijital Mitolojiler” sergisinde yer alan “Bilinmeyen Kıta” adlı eserinden yola çıkarak kimlik, aidiyet ve mekan kavramlarını anlatacak. Daha sonra çocuklar, sanatçının çalışmalarından ilham alarak karma teknik kullanılarak henüz keşfedilmemiş bir hayal dünyasının üç boyutlu haritasını hazırlayacaklar. Atölye sonunda her çocuk kendi yaratıcı çalışmalarıyla atölyeden ayrılacak.

Çocuklar ebeveynlerinin resimlerini çizecek

14 Nisan Pazar 5-7 yaş grubu için saat 11.00'den itibaren gerçekleştirilecek. Annemin komik portresi Müze gezisi ile başlayacak. Tur sırasında sergilenen insan fotoğraflarının kullanıldığı eserler yakından incelenecek. Boya kalemlerinin, çizim kağıtlarının ve sıvı sulu boyaların kullanılacağı, herkesin ebeveynlerinin resimlerini çizeceği eğlenceli bir sanat gösterisi gerçekleştirilecek.

Soyut eserler yaratacaklar

7-9 yaş grubu için 14 Nisan Pazar günü saat 13.30'da gerçekleştirilecektir. Akan boyalarla soyut sanat garaj, Küratörlüğünü Necmi Sönmez'in üstlendiği “Dijital Mitolojiler” sergisini gezerek başlayacağız. Atölyede katılımcılar Markus Linnenbrink'in epoksi reçine ile ürettiği soyut çalışmaları yakından inceleyecek ve karton üzerine yapıştırıcı, akrilik boya ve gıda boyası gibi boyalar kullanarak kendi soyut çalışmalarını oluşturacaklar.

Köpük ve tüylerle üç boyutlu eserler yaratacaklar

6-8 yaş grubu için 20 Nisan Cumartesi günü saat 11.00'de gerçekleştirilecektir. Kirpinin rüyası garaj, 30 dakikalık kısa, rehberli, anlatıma dayalı bir müze turuyla başlayacak. Katılımcılar, koleksiyondaki üç boyutlu çalışmalardan yola çıkarak köpük, kürdan, tüy, boya ve diğer malzemeleri kullanarak üç boyutlu bir çalışma oluşturacak.

Renkleri keşfedecekler

5-7 yaş grubu için 20 Nisan Cumartesi günü saat 13.30'da gerçekleştirilecektir. Paletteki renkler onun laboratuvarında Kısa bir müze turu ile “Dijital Mitolojiler” ve “Mat Collishaw: Aritmi” sergileri gezilebilir. “Renkleri Tanıyalım” temalı atölyede Yağız Özgen'in “8 Bit Renk Paleti Girişleri#3” adlı eseri müzede sergilenecek, renkler keşfedilerek iki adet basılı tablo oluşturulacak.

Optik illüzyonla yaratıcı çalışmalar üretecekler

6-8 yaş grubu için 28 Nisan Pazar günü saat 11.00'de gerçekleştirilecektir. Bir kez bakmak yeterli değil Atölye, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan derlenen seçkilerden oluşan “Dijital Mitolojiler” sergisinin ziyaretiyle başlayacak. Atölyede sergide yer alan video art çalışmaları incelenecek. Atölyenin üretim aşamasında çocuklar, statik görüntüleri optik illüzyonla canlandıracak ve “hareketli görüntü” ve “statik görüntü” kavramlarından yola çıkarak kendi yaratıcı çalışmalarını yaratacaklar.

Çocuklar perili evi yeniden tasarladı

8-12 yaş grubu için 28 Nisan Pazar günü saat 13.00'te gerçekleştirilecektir. Bu müze farklı bir müze! laboratuvardaki çocuklar, Rumelihisarı'nın en önemli ve tarihi yapılarından Perili Köşk'ü yeniden tasarlayacak. Bu atölye ile çocuklar mimarlık disiplini ile “Bina nasıl yapılır?”, “Mekan-malzeme ilişkisi nedir?” gibi sorularla tanışacak. gibi sorular üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirilecek. Ardından tasarımın yapı taşları olan “renk ve doku” ile ilişki kuran çocuklar, Borusan Contemporary (Perili Köşk) binasını gündelik malzemelerle kendi gözlerinden yeniden tasarlayacak ve atölyeden hazırladıkları müze maketleriyle ayrılacaklar.

Borusan Contemporanea Hakkında

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan ilham alan sergiler, etkinlikler ve eğitim programları içeren, komisyonlar yoluyla yeni sanat üretimini ve sanat yazımını destekleyen, çok platformlu bir çağdaş sanat kurumudur.

Kurumun 2011 yılından bu yana yürüttüğü faaliyetlerin ayırt edici özelliği, sanatsal pratiğinde fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım ve veri gibi teknolojileri kullanan uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Borusan Holding'in genel merkezi olan Perili Köşk'te sergi ve etkinlikler düzenleniyor. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamında özgün bir sanat merkezi yaratılarak iş dünyası için yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturuldu.

Programın büyük bir kısmı Borusan Holding'in ofislerinin yer aldığı İstanbul Perili Köşk'te gerçekleştirilerek, ofis ortamında hayat bulan eşsiz bir müze yaratılıyor. Galeri, ofisler, Müze Kafe, Artstore ve nefes kesen Boğaz manzarasına sahip açık hava terasları dahil olmak üzere tüm bina hafta sonları halka açıktır.

Borusan Contemporary ile ilgili son gelişmeleri takip etmek için web sitemizi ziyaret edebilir, e-bültenimize abone olabilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir