BM: Gazze'deki toplu mezar kanıtlarının korunması önemli

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarda bazı kişilerin diri diri gömüldüğüne dair delil olup olmadığı ve bu delillerle ne yapılması gerektiği sorusunu yanıtlayan Dujarric, “Kanıtların zarar görmeden korunması önemli.” dedi.

Dujarric, toplu mezarlarla ilgili uluslararası soruşturma çağrısında bulunduklarını hatırlatarak, bunun ne zaman olacağının belirsiz olduğunu kaydetti.

Bazı BM hukuk birimlerinin soruşturma başlatma yetkisine sahip olduğuna işaret eden Dujarric, soruşturmanın henüz gerçekleşmediğini söyledi.

BM'nin sahaya ekip gönderip gönderemeyeceği sorulduğunda Dujarric, “BM Genel Sekreteri'nin ekibinin böyle bir soruşturmaya katılma yetkisi yok” yanıtını verdi. Bir açıklama yaptı.

Soruşturmayı yürütenlerin Gazze'ye erişiminin olması gerektiğini vurgulayan Dujarric, bunun için İsrail dahil birçok ülkenin onayı gerektiğini hatırlattı.

Dujarric, BM'nin bilgi topladığını ancak potansiyel kanıtları korumanın başka bir konu olduğunu söyledi.


İsrail hastaların tahliyesinin yalnızca yüzde 54'ünü onayladı

Gazze'den hasta tahliye taleplerine ilişkin gelişmeler hakkında bilgi veren Dujarric, “İsrail, hasta tahliyelerinin yalnızca yüzde 54'üne onay verdi.” dedi.

Dujarric, çatışmada yaralananlara öncelik verildiğini, kronik hastalığı olan kişilerin bekletildiğini, diyaliz ihtiyacı olan bazı çocukların tahliye izni beklerken öldüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir