Bilim insanları inceledikleri her plasenta dokusunda mikroplastiğe rastladı

Araştırmacılar küresel plastik kullanımındaki katlanarak artan artışın insan sağlığı üzerindeki etkilerinden endişe ediyor

REKLAM

Yeni bir çalışma, çalışmada değerlendirilen 62 insan plasentasının tamamında mikroplastik bulunduğunu ortaya çıkardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmanın sonuçları, mikroplastiklerin fetüs sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda bilim adamlarını endişelendiriyor.

New Mexico ve Oklahoma Eyalet Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada en sık tespit edilen plastik, poşet ve şişe üretiminde kullanılan polietilen oldu.

İnsanlar üzerinde yapılan son araştırmalar kanda Görmek anne sütünde Çin’de tespit edilen mikroplastikler, insan vücudunda yaygın plastik kirliliğinin olduğunu gösteriyor. Başka bir yeni çalışma, plastiğin arterlerde de biriktiğini ortaya çıkardı ve bu da plastiğin aterosklerozdaki rolüne ilişkin soruları gündeme getirdi.

Araştırma nasıl yürütüldü?

Araştırmacılar, küresel plastik kullanımındaki hızlı artışın ve bunun insan ve diğer memeli sağlığı üzerindeki etkilerinin, nano ve mikroplastik kirliliğinin acil bir çevre sorunu olarak ortaya çıkmasına yol açtığına inanıyordu.

Toxicological Sciences dergisinde yayınlanan araştırmanın bir parçası olarak, insan doku örneklerinden katı maddeleri sabunlaştırma ve ultrasantrifüjleme yoluyla çıkarmak için yöntemler geliştirildi.

Çalışmada plasental doku örneklerinde floresan mikroskobu ve otomatik parçacık sayımı kullanılarak 1 mikrondan küçük parçacık ve liflerin varlığı gözlemlendi. Rayon, polistiren, polietilen ve seçilmemiş plastik parçacıkların varlığı, Fourier-dönüştürülmüş zayıflatılmış toplam yansıma kızılötesi spektroskopisi ile analiz edildi.

Analizler, incelenen 62 plasenta örneğinin tamamında nano ve mikropartiküllerin mevcut olduğunu ve konsantrasyonların plasenta dokusunun gramı başına 6,5 ​​ila 685 mikron arasında değiştiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, klinik meta verilerle birleştirilen bu yöntemin, nano ve mikroplastiklerin hamilelik sırasındaki olası olumsuz etkilerini değerlendirmek için çok önemli olacağına dikkat çekiyor.

İnsan sağlığını olumsuz etkiler mi?

Araştırmayı yöneten New Mexico Üniversitesi’nden Profesör Matthew Campen, “Plasentalar üzerinde etkiler görürsek, gezegendeki tüm memeli yaşamı etkilenebilir. Bu iyi bir şey değil” dedi. dedi.

İnsan dokularında artan mikroplastik konsantrasyonunun, inflamatuar barsak hastalığı, 50 yaşın altındaki kişilerde kolon kanseri ve sperm sayısında azalma gibi bazı sağlık sorunlarında çarpıcı artışları açıklayabileceğini söyleyen Campen, 2021’de yapılan bir çalışmada ise yüzde 50 daha fazla mikroplastik bulunduğunun ortaya çıktığına dikkat çekti. Bağırsak iltihabı olan hastaların dışkısında mikroplastikler bulundu.

Campen, küresel plastik üretimindeki artıştan derin endişe duyduğunu belirterek, bunun çevredeki mikroplastik sorununun “kötüleştiği” anlamına geldiğini ekledi.

Daha önce yapılan bir araştırma, çocukların dışkısındaki mikroplastik miktarının yetişkinlerinkinden 10 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. Göstermişti.

mikroplastik kirliliği dağların zirvesine kadar ve hatta bulutlara kadar çıkabileceği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir