Benim lügatimde İsrail ile normalleşme yok

Said, resmi Tunus televizyonunda halka bir konuşma yaptı.

Dün Tunus Halk Meclisi’nde tartışılan İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa hakkında yorum yapan Said, şunları söyledi: “İsrail ile normalleşme benim lügatımda yok. Tunus’un normalleşmeye yönelik tutumu sabit. Parlamentoda tartışılan normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısına ilişkin tutumumuz değişmedi. Değişseydi Filistin halkına ihanet olurdu”. dedi.

Said, Tunus’un Filistin’e tüm gücüyle destek vermeye devam edeceğini vurguladı. “İşgal bitene kadar Tunus, Filistin’e her türlü desteği verecektir. Filistinlilerin işgale karşı mücadelesi, mazlumların hak mücadelesidir. İşgalci devletle her türlü ilişki kurmak, Filistin’e ihanettir. Filistin halkıdır ve bu suçu işleyenler hakkında Ceza Kanunu’nun 60. maddesi uygulanmalıdır.” dedi.

Tunus Ceza Kanunu’nun 60. maddesi işgalci devletle her türlü işbirliğini vatana ihanet olarak değerlendiriyor ve bu suçun cezasının ölüm olduğunu belirtiyor. Bu madde, Tunus’un işgalci devlete karşı mücadelesinde önemli bir hukuki dayanak olarak değerlendiriliyor.

Tunus Parlamentosu’nun 2 Kasım’da normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısının görüşüldüğü oturumu geç saatlere kadar sürdü.

Meclis Başkanı İbrahim Buderbale, Cumhurbaşkanı Said’in normalleşmeyi suç sayan tasarısının Tunus’un dış güvenliği üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında oturumun ertelenmesini tavsiye etmişti.


Tunus Parlamentosu, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan tasarıyı görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısına göre Tunus Parlamentosu, normalleşme suçunu işleyenlere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 200 lira arasında para cezası verilmesini öngören yasayı görüşmek üzere 17 Ekim’de olağanüstü toplandı. 10 bin euro. ve 100 bin Tunus dinarı (3.200-32.000 dolar). .

Tunus Halk Meclisi’nin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanı İbrahim Buderbale’nin itirazı üzerine, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan tasarının acilen Meclis Hak ve Özgürlükler Komisyonu’na gönderilmesine karar verildiğini okuduk. düşünce.

Açıklamada, “Filistin’deki gelişmelerin ardından yapılan olağanüstü Genel Kurul toplantısında 97 milletvekili, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısının acilen görüşülmesi için imza attı” denildi.

Yasanın görüşülmesi amacıyla 30 Ekim’de yapılan oturumun ertelenmesinin ardından Meclis önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir