Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko yeniden adaylığını açıkladı

Belarus devlet haber ajansı BelTA’nın haberine göre Lukashenko, ülke dışındaki muhaliflere atıfta bulunarak “Onlara aday olacağımı söyleyin” dedi.

REKLAM

Belarus’ta 1994’ten beri iktidarda olan 69 yaşındaki Alexander Lukashenko, 2025’te yapılacak seçimlere aday olacağını açıkladı. Lukashenko, “Hiçbir lider, kendisini takip eden halkını savaşa terk etmez.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müttefiklerinden Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, parlamento ve yerel meclis seçimlerinde yapılan oylamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Belarus devlet haber ajansı BelTA’nın haberine göre Lukashenko, ülke dışındaki muhaliflere atıfta bulunarak “Onlara aday olacağımı söyleyin” dedi.

Lukashenko şunları söyledi: “Hiç kimse, hiçbir sorumlu başkan, kendisini takip eden halkını savaşa terk edemez.”

Lukashenko, “Doğal olarak ben ve hepimiz toplum, toplumumuzda meydana gelecek değişikliklere ve bir yıl sonra seçimlere yaklaştığımızda kendimizi içinde bulacağımız duruma göre tepki vereceğiz” dedi. dedi.

“Kovuşturmaya karşı ömür boyu dokunulmazlık”

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Ocak ayının başlarında kendisine ömür boyu cezai kovuşturmaya karşı dokunulmazlık sağlayan yeni bir yasayı imzaladı.

Düzenleme aynı zamanda yurt dışında yaşayan muhalefet liderlerinin gelecekteki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını da yasaklıyor.

Yeni yasa metnine göre Lukaşenko iktidardan ayrılırsa, “başkanlık yetkilerini kullanırken işlenen eylemlerden sorumlu tutulamayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir