Bayram ikramiyesi diye ‘poşet’ verdiler

Bir yıllık çalışma süresini tamamlayan işçilere 10 günlük ücret ikramiyesi verildi. Olayı “ayrımcılık” olarak nitelendiren işçiler, “Kurbanlık etleri koymamız için bize boş çuvallar verdiler ama kurbanlık parayı vermediler” diyerek duruma tepki gösterdi.

İşçi Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, yaşananların “namussuz” olduğunu söyledi. Karaca, “Her işçi bayram ikramiyesini hak eder.” Bu yıl Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Gaziantep’te de birçok fabrika bayram ikramiyesi konusunda birçok sorunla karşılaştı. Paketleme fabrikasında bayram ikramiyesi yerine 1 yaşını doldurmayan işçilere ürettikleri boş poşetler verildi” dedi.

‘aşağılayıcı’

Yılı tamamlayan işçilere ikramiye ödendiğini ifade eden Karaca, şunları kaydetti:

“Bu konuda işçiler arasında bir ayrım yapıldı. İşçiler henüz asgari ücret zammını alamadılar. O yüzden işçiler bu bayrama zor koşullarda giriyor. İşçiler fedakarlık yapmakta zorlanıyor. Eve aldıkları bir şeker ve çocuklarına verdikleri bayram harçlığı da bütçelerini zorluyor. Bir işçinin hakkı olan bayram ikramiyesinin işçinin onurunu zedeleyecek şekilde yapılmasına işçiler seslerini yükseltmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir