Batum’da dönence altı kayak keyfi

Macera, Türkiye’nin kuzeyindeki Küçük Kafkas Dağları’nın eteklerinde, Gürcistan’daki Acara Özerk Cumhuriyeti’nde devam ediyor.

Euronews’ten Denis Loctier:

“Subtropikal iklim kuşağında karlı tepeler. Deniz sadece 50 kilometre uzakta! Buradaki yeni kayak merkezi Goderdzi’deyiz.”

Sadece iki sezon önce açılan bu yeni tesis, Gürcistan’ın önde gelen Karadeniz tatil beldesi Batum’a olan yakınlığı nedeniyle gelişiyor. Ilıman iklime rağmen, dağlar kasım ayından nisan ayına kadar karla kaplıdır.

Goderdzi kayak merkezinin müdürü Zurab Tchurkveidze, dağların subtropikal kuşakta yer almasının avantajından bahsediyor:

“Bu iklim kuşağı aslında büyük bir artı. Bazı mevsimlerde kumsalda güneşlenip ertesi gün kayak yapmaya gidebilirsiniz. Buradaki en büyük cazibe, zirveleri karla kaplı dağların denize bu kadar yakın olması.”

Zirvede 6 metreyi bulan kar kalınlığı, doğal arazinin çeşitliliğini seven serbest stil kayakçılar için cazip bir pist. Goderdzi’nin 8 kilometrelik kayak pistleri, her seviyeden kayakçıyı ve snowboardcuyu kendine çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir